
Niecały kilometr od Cap Martina włoska pracownia architektoniczna Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati zaprojektowała Blue Coast, willę na miarę słynnego sąsiada. Być może jego duch unoszący się nad wybrzeżem, a może genius loci sprawiły, że w nowoczesnej inwestycji ze szkła i betonu architekci stosowali się do modernistycznych zasad Le Corbusiera.
Gra przeciwieństw
Zwiedzając willę Blue Coast niewątpliwie doświadczamy piękna. Zapatrzony w Morze Śródziemne budynek przypomina niektóre ze słynnych modernistycznych założeń Le Corbusiera: dwie duże belki, dwie poziome linie łączące niczym most kamienne bloki – bryły posiadłości. Wewnątrz dom, na zewnątrz tylko morze i niebo! Głównym założeniem architektów przy projektowaniu Blue Coast było łączenie przeciwieństw i stworzenie z nich harmonijnego, intymnego świata: woda i kamień, natura
i sztuczność, światło i cień, deszcz lub słońce. Drugi ważny cel, który przyświecał twórcom, to założenie, że dom ma po prostu sprawiać przyjemność.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Dom został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak największą swobodę i wygodę przyjaciołom oraz organizować wszelkiego rodzaju imprezy towarzyskie - mówią architekci z Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati.
Podwójny pionowy rozkład budynku ułatwia logistykę związaną z obsługą dużych przyjęć.
Wzory prosto z natury
Willa zawdzięcza swój imponujący wygląd nie tylko projektowi i oszałamiającemu położeniu, lecz także produktom marki Laminam. - Zastosowane w Blue Coast materiały wykończeniowe nie tylko robią spektakularne wrażenie, ale są również niezwykle trwałe – mówią architekci z Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati.
- Osiągnęliśmy zamierzony cel dzięki współpracy z włoską firmą Laminam, która jako pierwsza na świecie produkuje płyty spieków kwarcowych w tak dużych wymiarach i o tak niewielkiej grubości, a jednocześnie dla której ważne są idee zrównoważonego rozwoju i dbałość o środowisko — podsumowują.
W inwestycji na Lazurowym Wybrzeżu wykorzystano spieki inspirowane naturalnym marmurem, tradycyjnie wykorzystywanym w architekturze tego regionu Europy. Calacatta Oro Venato w powierzchni polerowanej widzimy w salonie z imponującym widokiem na basen i morze oraz w kuchni, także na wyspie kuchennej. Matowa Calacatta Oro Venato błyszczy natomiast w słońcu nad basenem. Antracytowy Filo Mercurio zdobi wszystkie łazienki oprócz głównej.
Zwiedzając posiadłość Blue Coast, obserwować możemy nieustającą grę światła i cienia na spiekach kwarcowych marki Laminam. Wyłożone są nimi wszystkie pionowe i poziome powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz willi, w tym basen i taras wokół niego. Ściany niezauważalnie przechodzą w posadzki, a pokoje w zewnętrzne tarasy. Szczególnie pięknie wygląda to w słoneczne dni, gdy wnętrza zalewa śródziemnomorskie słońce, oraz nocą, gdy oświetlony basen, rozgwieżdżone niebo nad horyzontem i przycumowane na noc jachty tworzą widok, którego nigdy się nie zapomina.
Architekt: Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati
Zdjęcia: Aldo Amoretti