Merchants' Wharf. Apartamentowiec skręcony w stronę jeziora

Piękny widok i słońce to według architektów pracowni ODA Architecture najważniejsze elementy komfortowego mieszania. Dlatego wieżę Merchants' Wharf na jeziorem Ontario skręcili tak, by jak najwięcej jej mieszkańców mgło podziwiać wschody i zachody słońca nad lustrem wody.

Autor: HouseMarket.pl 13 września 2016 09:19

Projekt Merchants' Wharf powstał w nowojorskiej pracowni ODA Architecture. Kaskadowy apartamentowiec nad brzegiem jeziora Ontario w Toronto, jest skręcony w stronę wody, niczym roślina naginająca się do słońca. Architekci wyjaśniają, że orientowanie domów zgodnie ze ścieżką słońca jest tak stare jak cywilizacja, a w przyrodzie normalne, bo niemal wszystkie rośliny deformują swoją sylwetkę w poszukiwaniu promieni słońca.

Tworząc nietypową bryłę budynku, architekci inspirowali się m.in. zigguratami, czyli charakterystycznymi dla architektury sakralnej Mezopotamii wieżami świątynnymi o zmniejszających się schodkowo kolejnych tarasach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Przeciwieństwo nudnych wieżowców

 W zamierzeniu Merchants' Wharf ma być przeciwieństwem wieżowców w kształcie pudełka upstrzonego jednakowymi, zniechęcającymi do biesiadowania balkonami. Dlatego między innymi owinięta balkonami i zielonymi tarasami bryła apartamentowca jest skręcona o 45 stopni, by mieszańcy mieli jak najwięcej słońca.

W budynku znajduje się 228 apartamentów, z czego 221 wyposażono w tarasy. Dzięki zabiegowi skręcenia ze 163 lokali rozpościera się widok na jezioro Ontario. Każdy apartament ma przeszklony balkon.

W wieżowcu przewidziano też publicznie dostępny taras i basen. Z jednej strony ten rekreacyjny zakątek ma widok na jezioro, a z drugiej jedynie szklana ściana oddziela go od przestrzeni handlowo-usługowej, którą zaplanowano na parterze budynku.

W ten sposób komercyjna rola miasta spotyka się z naturą. Architektom zależało na łagodnym zatarciu granic między urbanizmem a przyrodą. Aby otwarty na wodę wieżowiec zbliżał mieszkańców i przechodniów do natury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych