Michał Sapota, prezes Murapolu: Umiemy zarabiać na nieruchomościach

Budowa mieszkań to tylko jedna ze składowych strategii Murapolu. Grupa wchodzi na giełdę poprzez jedną ze swoich spółek, pracuje również nad funduszem mieszkań na wynajem. - Umiemy zarabiać na nieruchomościach i to na różne sposoby - mówi dla Housemarket.pl Michał Sapota, prezes Murapolu.

Autor: HouseMarket.pl 01 grudnia 2016 09:00

Murapol nie jest typowym deweloperem, który tylko buduje mieszkania...

Michał Sapota, prezes Murapolu: Murapol przede wszystkim inwestuje. Działalność grupy opiera się na trzech filarach. Klasyczna deweloperka, czyli spółki realizujące konkretne projekty mieszkaniowe, zarabiające na marżach ze sprzedaży mieszkań to pierwszy z nich.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drugi filar to...

Działalność doradczo-wykonawcza, która została skupiona wokół spółki Abadon Real Estate, dawnej firmy Variant, którą przejęliśmy i zmieniliśmy profil działalności. W jednej grupie zgromadziliśmy wszystkie kompetencje związane z realizacją inwestycji w nieruchomości, od A do Z. Będziemy oferować je szeroko na rynku, czyli również na zewnątrz – nie tylko na potrzeby Murapolu. 1 grudnia br., po rocznej przerwie, akcje Abadon Real Estate wracają do obrotu na głównym rynku GPW. Zawieszenie notowań akcji spółki było związane z jej reorganizacją i zaniechaniem dotychczasowej działalności. Teraz oferujemy inwestorom zupełnie inny podmiot, atrakcyjny pod względem zarówno działalności, jak i strategii rozwoju.

Nie łatwiej było utworzyć spółkę od nowa?

Wprowadzenie spółki na giełdę nie jest takie proste. Tutaj kupiliśmy gotowy wehikuł, który zasilamy naszymi aktywami w postaci spółek kompetencyjnych: pracowni architektonicznej, generalnego wykonawcy, spółek zajmujących się sprzedażą, zarządzaniem najmem, wykańczaniem mieszkań i wielu, wielu innych. Stworzyliśmy spółkę holdingową o niespotykanym dotychczas w polskich realiach profilu, która będzie oferowała na szerokim rynku wszystkie kompetencje potrzebne do realizacji inwestycji nieruchomościowej. Pojedynczo albo kompleksowo. Dodatkowo nie ograniczamy się jedynie do nieruchomości mieszkaniowych, posiadamy kompetencje do realizacji również budowli komercyjnych oraz obiektów użyteczności publicznej.

Czyli pojawia się inwestor, który ma 20 mln zł i chce mieć nieruchomość...

A my mu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni grunt, przeprowadzić wszystkie procesy administracyjne, zaprojektować, uzyskać pozwolenia, zbudować, skomercjalizować, a potem jeszcze w jego imieniu zarządzać tą nieruchomością. Taki kompleksowy zestaw usług, w możliwie najszerszym stopniu pokrywający kompetencje w tej branży, chcemy dostarczać do zewnętrznych inwestorów. Szczególnie duże zainteresowanie polskim rynkiem deweloperskim widzimy wśród zagranicznych inwestorów finansowych, którzy dostrzegając potencjał naszego kraju, chcą inwestować w projekty nieruchomościowe u nas.

Trzeci filar Murapolu?

Szeroko pojęta część inwestycyjna, którą ze szczególnym naciskiem rozwijamy. Chcemy zarządzać środkami zewnętrznych inwestorów w celu uzyskania odpowiednich stóp zwrotu. Oczywiście w oparciu o rynek nieruchomości. Nie mamy na celu tworzenia funduszy opierających się na zmianie kursów akcji – to nie jest nasza specjalność, ani ambicje. Umiemy zarabiać na nieruchomościach i to na różne sposoby. Chcemy wykorzystać ten swój potencjał do pomnażania kapitału zarówno własnego, jak i inwestorów zewnętrznych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych