Mieszkania komunalne nie muszą być nijakie. Zobacz projekt nominowany do nagrody Housemarket Silesia Awards 2017

Budynki mieszkaniowe w Tarnowskich Górach autorstwa pracowni Zalewski Architecture Group zostały nominowane do konkursu Housemarket Silesia Awards 2017 w kategorii Architektura. Autorzy projektu udowodnili, że architektura komunalna nie musi być sztampowa.

Autor: HouseMarket.pl 31 stycznia 2017 08:58

Zespół wielorodzinnych budynków komunalnych w Tarnowskich Górach składa się z dwóch 4-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych z podpiwniczeniem w układzie nawiązującym do kwartału. Każdy z obiektów składa się z trzech segmentów mieszkalnych z klatkami schodowymi. Obejmują one łącznie 70 mieszkań różnych typów. Teren objęty opracowaniem zajmuje ok. 1 ha, zaś powierzchnia użytkowa mieszkań liczy ok. 6 tys. mkw.

Jak zapewniają autorzy projektu, Zalewski Architecture Group, jedną z istotnych przesłanek projektu było wykazanie, że architektura komunalna nie musi być sztampowa i nijaka. W ramach projektu połączono współczesną estetykę obiektów, z wygodnymi rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi oraz zadbano o racjonalne koszty, odpowiadające standardowi budynków komunalnych. Dużą wagę przywiązano do układu i standardu przestrzeni otaczających. Wzajemny układ obiektów (w układzie zazębiających się "L") tworzy półotwarte wnętrze urbanistyczne, charakteryzujące się zróżnicowanymi przestrzeniami - zarówno otwartymi, jak i bardziej intymnymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zagospodarowanie zielenią i elementami małej architektury nawiązuje do naturalnego krajobrazu. Efekt ten jest wzmacniany przez naturalny spadek terenu, dzięki któremu wewnątrz kwartału utworzono zróżnicowany wysokościowo skwer z placem zabaw, miejscami rekreacji i krajobrazowo kształtowaną zielenią. Przestrzeń działki rozdzielono konsekwentnie na niezależne strefy - pieszą i kołową.

Projekt, za swoją unikalność, został nominowany do nagrody Housemarket Silesia Awards 2017 w kategorii Architektura. Jeśli uważasz, że zasługuje on na ten tytuł - zagłosuj tutaj

Laureatów konkursu poznamy podczas 4 Design Days, które w dniach 16-19 lutego odbędzie się w Katowicach. To wyjątkowe wydarzenie łączące profesjonalistów, pasjonatów i odbiorców dobrego wzornictwa. Więcej na www.4dd.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych