Mieszkanie dla babci i dziadka. Deweloperzy widzą potencjał

Jak prognozuje Główny Urząd Statystyczny, już w 2030 co trzeci Polak będzie w wieku 65 lat lub powyżej. Czy rodzime zasoby mieszkaniowe są gotowe na starzejące się społeczeństwo?

Autor: HouseMarket.pl 19 stycznia 2017 12:57

W kontekście starzenia się Polaków statystyka nie napawa szczególnym optymizmem. Wedle aktualnej prognozy ludności GUS, do roku 2050 zaobserwujemy dwie wyraźne tendencje: ubytek ludności w wieku 25-34 lata oraz rosnącą grupę osób w wieku lat 80 i powyżej. Mówiąc konkretniej: osób w wieku 65+ mieszka dziś w u nas 6 mln. Do 2030 Polaków w wieku emerytalnym będzie prawie dwa razy więcej (11 mln).

Warto więc zadać sobie pytanie już teraz: czy budownictwo mieszkaniowe jest przystosowane do niekorzystnej demografii? Z jakimi problemami w obrębie własnych osiedli borykają się obecni seniorzy, a co czeka tych przyszłych?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stan na dziś

Na przystosowanie dzisiejszych zasobów mieszkaniowych do potrzeb osób starszych wpływa co najmniej kilka czynników. Jednym z najważniejszych są standardy, zgodnie z którymi zaprojektowano i wybudowany dany obiekt. W tej kwestii cennych danych dostarcza raport firmy REAS „Budownictwo senioralne w Polsce". Jak wynika z publikacji, blisko jedna trzecia seniorów zamieszkuje budynki ponadczterdziestoletnie (wznoszone w latach 1945-1970). Większość osób w podeszłym wieku żyje w wielorodzinnych kamieni­cach i niskich blokach. Obiekty tego typu zazwyczaj nie mają wind, podjazdów dla wózków oraz innych udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Ale standard budowlany to nie wszystko. Jak podkreślają eksperci firmy OPG Property Professionals, inne potrzeby będą zgłaszać osoby w wieku 60 lat, a inne 90-latkowie. – Dla wczesnych seniorów z reguły liczy się bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz możliwości spędzania wolnego czasu, czyli przykładowo bliskość terenów zielonych – podkreśla Anna Kwaśny. – Dla osób w bardziej zaawansowanym wieku bardzo ważny jest bezproblemowy dostęp do opieki medycznej, a niekiedy także pomoc w codziennych czynnościach – dodaje.

Pomyśleć o przyszłości

Jak wynika z przytoczonych na wstępie prognoz GUS, dostosowanie zasobów mieszkaniowych to kwestia istotna nie tylko z punktu widzenia dzisiejszego seniora, ale także osób w średnim wieku. Ta grupa przestąpi próg emerytalny dość licznym gronem. Jak podkreślają eksperci w dziedzinie nieruchomości, wielu mieszkańców aglomeracji, posiadających oszczędności i stabilną sytuację finansową, już teraz poważnie zastanawia się nad przyszłą sytuacją mieszkaniową.

– Do zmiany swojego położenia takie osoby skłania zazwyczaj rozwinięta infrastruktura przychodni, aptek, punktów usługowych i sklepów, a także szeroka oferta kulturalna, rekreacyjna i rozrywkowa. Jako uczestnicy rynku mieszkaniowego, są to bowiem klienci bardziej wymagający i świadomi swych potrzeb, chcący skupić się w pełni na drugiej połowie życia – zauważa Anna Kwaśny.

W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na osoby w wieku 38-48 lat, których rodzice wymagają dodatkowej uwagi. Nie dysponując dostateczną ilością czasu i nie mogąc samemu zapewnić im stałej opieki, osoby te nierzadko decydują się na zakup mieszkania dopasowanego do potrzeb rodziców w podeszłym wieku.

– Mówimy tu zazwyczaj o zamianie na mniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu lokal, wolny od rażących barier architektonicznych typowych dla starego budownictwa czy piętrowych domów jednorodzinnych. O wyborze mieszkania decyduje też wówczas bezproblemowy dostęp do transportu publicznego – dodaje ekspert OPG Property Professionals.

Tendencję dostrzega sektor deweloperski. Zwłaszcza, że osoby w wieku 55+ stanowią (i będą stanowić) coraz istotniejszą grupę nabywców. Choć póki co, projekty dedykowane seniorom w Polsce można jeszcze policzyć na palcach jednej ręki, to specyficzne potrzeby uwzględniane są przez rynek coraz szerzej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych