Mieszkanie Plus. Około tysiąc mieszkań powstanie w Małopolsce

Około tysiąca mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie.

Autor: HouseMarket.pl 23 lutego 2017 09:55

To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego przez BGK Nieruchomości z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

Listy intencyjne zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Skawinie i Tarnowie oraz Urząd Miasta Krakowa w Krakowie Podgórzu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Elastyczna oferta

– Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. – Nasza oferta jest elastyczna i dostosowana do lokalnych potrzeb. Dzięki temu inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus powstawać będą zarówno w wielohektarowych działkach w największych miastach Polski, jak i na mniejszą skalę – w średniej wielkości miejscowościach, dysponujących dobrze skomunikowanymi lokalizacjami i rozwijającym się rynkiem pracy.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować obecny deficyt, wynoszący od 0,5 do 3 mln lokali. Program pozwoli też na efektywne – pod względem ekonomicznym i społecznym – wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa.

– Program Mieszkanie Plus, realizowany pod przewodnictwem ministra Andrzeja Adamczyka, to kolejny program, zaraz po Rodzina 500 Plus, który będzie wspierał polskie rodziny. Liczymy na to, że dzięki współpracy w tym zakresie z gminami z całego województwa uda nam się zachęcić młodych ludzi do pozostawania w mniejszych miejscowościach – powiedział Józef Pilch, wojewoda małopolski. – Chcemy zapewnić zrównoważony rozwój wszystkich obszarów. Bardzo cieszy mnie, że jesteśmy świadkami szybkiego wdrażania tak dużego przedsięwzięcia.

Atrakcyjne lokalizacje

Listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.

– Gmina Miejska Kraków wskazała atrakcyjne lokalizacje, które są obecnie przedmiotem dogłębnej analizy przez BGK Nieruchomości pod kątem możliwości wykorzystania ich na cele programu Mieszkanie Plus. Podpisanie listu intencyjnego jest istotnym krokiem umożliwiającym budowę nowoczesnych mieszkań na gruntach stanowiących obecnie własność Gminy Miejskiej Kraków – stwierdził Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Mamy nadzieję, że oferta mieszkań na wynajem spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, a w szczególności młodych rodzin, również tych mniej zamożnych.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wkrótce ogłoszony zostanie otwarty konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne, którego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych