MVGM rośnie w sektorze PRS

MVGM rozpoczęła kompleksową obsługę segmentu PRS w Polsce. Po zeszłorocznym debiucie w obszarze zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi MVGM ogłosiło pozyskanie kolejnych 203 mieszkań na wynajem powstałych w ramach gdańskiej inwestycji Zeitgeist Asset Management.

Autor: housemarket.pl 08 czerwca 2022 11:44

  • Rosnące zainteresowanie zagranicznych graczy oraz zwiększająca się podaż nowych mieszkań w formule PRS przekłada się na wzrost dedykowanych usług, w tym zarządzania nieruchomościami.
  • MVGM przejmuje osiedle Home by Zaitgeist, które oferuje mieszkania na wynajem długoterminowy.
  • Osiedle zlokalizowane w Gdańsku Oliwie, właśnie zostało oddane do użytkowania.
  • MVGM zarządza 1 200 mieszkaniami na wynajem.

Do portfela zarządczego MVGM trafiło osiedle sygnowane marką Home by Zeitgeist, które oferuje cztery budynki mieszkaniowe z 203 lokalami na wynajem długoterminowy. Są to mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni od 36 do 65 mkw. W standardzie wyposażona jest kuchnia i łazienka.

- Nowopowstające budynki na wynajem od początku planowane są z myślą o potrzebach najemców. Inwestorzy skupiają się na długoterminowych doświadczeniach klienta, a nie na jednorazowej sprzedaży lokalu. Ważne są przestrzenie wspólne i udogodnienia dostępne dla ogółu mieszkańców, o które trzeba zadbać, nie tylko na etapie projektowym, ale również podczas codziennej eksploatacji. Dlatego sektor PRS potrzebuje dedykowanych rozwiązań administracyjnych i odpowiednich procesów zarządczych, które zapewnią wsparcie w każdym aspekcie związanym z nieruchomością oraz będą odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkowników tych mieszkań. W MVGM świadczymy usługi szyte na miarę, odpowiadające specyfice danej nieruchomości i wymaganiom klienta. Realizujemy zarówno wybrane, pojedyncze usługi, jak również prowadzimy kompleksowe procesy zarządzania danym budynkiem czy całym osiedlem - mówi Przemysław Dobieszyński, Residential Operations Manager MVGM w Polsce.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

MVGM rozwija się w sektorze PRS od 2021 r., firma obecnie zarządza mieszkaniami na wynajem m.in. dla Aurec Capital, Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości oraz Zeitgeist Asset Management.

- Aktualnie w zarządzaniu mamy 1200 mieszkań na wynajem, co daje nam ok. 13 proc. udziału w rynku.  Jako jedni z pierwszych zaczęliśmy w Polsce rozwijać wyspecjalizowane usługi w obszarze najmu instytucjonalnego. Wiemy jak to robić, mamy doświadczony zespół ekspertów i międzynarodowy know-how, który jako firma zdobyliśmy na innych europejskich rynkach. Jesteśmy największym w sektorze PRS zarządcą w kraju i planujemy utrzymać dotychczasową dynamikę rozwoju oraz pozycję lidera również w przyszłości - mówi Łukasz Mazurczak, dyrektor zarządzający MVGM w Polsce.

Najem instytucjonalny stabilnym zyskuje na znaczeniu 

Liczbę mieszkań na wynajem w Polsce szacuje się na ponad 1,2 mln lokali. Mimo to komercyjny rynek najmu instytucjonalnego w naszym kraju znajduje się na początkowym etapie rozwoju. Według danych JLL mamy blisko 7 tys. mieszkań oferowanych pod wynajem przez fundusze, co oznacza udział w rynku rzędu zaledwie kilku promili. Rośnie zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i deweloperów, którzy zapowiadają nowe inwestycje w sektorze PRS - według tych zapowiedzi ma takich mieszkań powstać już ponad 32 tys. Wartość transakcji w tym sektorze osiągnęła rekord, przekraczając w 2021 r. kwotę ponad 620 mln euro. Rok wcześniej wolumen transakcji wyniósł 187 mln euro.

- Sektor PRS w Polsce w tym roku będzie dalej dynamicznie rósł, co wpisuje się również w trendy ogólnoświatowe. Ogromny wpływ na popyt na rynku wynajmu ma niska zdolność nabywcza, wysokie koszty kredytu hipotecznego. Nasycenie rynku jest małe, natomiast stopy zwrotu w porównaniu z innymi rynkami europejskimi są wysokie. W Warszawie po I kw. 2022 r. wnosiły 4,50 proc., podczas gdy np. w Paryżu, Monachium czy Amsterdamie kształtowały się na poziomie odpowiednio 2 proc., 2,15 proc. i 2,85 proc. Zainteresowanie inwestycjami w ten sektor w Polsce będzie rosło także z uwagi na wysoki potencjał wzrostu czynszów i wartości kapitału. Ponadto, w średnioterminowej perspektywie należy spodziewać się rosnącego zapotrzebowania na mieszkania na wynajem ze strony imigracji ukraińskiej, która zdecyduje się pozostać w Polsce na stałe – popyt ten można szacować na kilkaset tysięcy mieszkań, głównie w największych miastach. Rośnie płynność rynku dla projektów PRS na gruntach o przeznaczeniu usługowym lub mieszanym. W przeciągu ostatnich 7 lat uczestniczyliśmy w większości transakcji na rynku PRS i widzimy, że wciąż duże zapotrzebowanie na nowe projekty tego typu - komentuje Paweł Sztejter, wiceprezes zarządu i dyrektor działu mieszkaniowego w JLL.

Rosnące stopy procentowe, inflacja oraz koszty przyczynią się do tego, że coraz więcej osób będzie decydowało się na wynajem. Do tej pory panowało przekonanie, że Polacy wolą mieszkać „na swoim”, spłacać kredyt, bo to zapewnia im stabilizację. Jednak okazuje się, że młodzi ludzie wybierają wynajem, bo chcą czuć się wolni i niekoniecznie związani z kredytem na kolejne 30 lat. Najem instytucjonalny zapewnia stabilność czynszu, odpowiedni standard mieszkań oraz liczne usługi dodatkowe – są to czynniki, które dają przewagę nad wynajmem indywidualnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych