Nowi gracze na rynku prywatnych akademików

Rynek prywatnych akademików rośnie w siłę dzięki nowym graczom zainteresowanym inwestowaniem i budowaniem tego typu obiektów. Najbardziej aktywne firmy to: Griffin Real Estate i TBV. W ich ślady idą także Golub GetHouse, Triton Academicus, Budner i Square Investment.

Autor: HouseMarket.pl 06 października 2016 10:55

Prywatne akademiki stają się nowym produktem inwestycyjnym. - W czasach, gdy stopy procentowe są niższe niż kiedykolwiek wcześniej, a stopy kapitalizacji rekordowo niskie, dalsza kompresja stóp kapitalizacji dla wielu rodzajów nieruchomości powoduje, że inwestorzy szukają produktów, które przyniosą im większy zysk – tłumaczy Kamil Kowa, szef działu wycen i doradztwa w Savills.

Inwestycje o małej skali

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rynek akademików w Polsce jest zdominowany przez obiekty państwowe o niskim standardzie. Rynek prywatny charakteryzują inwestycje o małej skali prowadzone przez indywidualnych inwestorów skupionych na lokalnych rynkach. Posiadają oni zwykle pojedyncze akademiki, którymi najczęściej są odnowione kamienice i raczej nie planują dalszego rozwoju.

Jednak sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Pojawiło się kilku nowych graczy zainteresowanych inwestowaniem i budowaniem tego typu projektów. Najbardziej aktywne firmy to Griffin Real Estate i TBV, ale w ich ślady idą także Golub GetHouse, Triton Academicus, Budner i Square Investment.

Czytaj też: Budner tworzy sieć komercyjnych akademików

Metamorfozę przechodzą także akademiki państwowe. Uczelnie remontują stare akademiki i zmieniają je w nowoczesne, przystosowane do potrzeb dzisiejszych studentów obiekty. Przykładem może być współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego i BYPolska w formie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dzięki której odnowiono już dwa akademiki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie też planuje budowę akademików w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Popyt na prywatne akademiki rośnie

- Ten rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny, dlatego coraz więcej inwestorów interesuje się akademikami – wyjaśnia Wioleta Wojtczak, szef działu badań w Savills

Popyt na prywatne akademiki rośnie m.in. dzięki napływowi zagranicznych studentów, których liczba w ostatnich latach bardzo szybko rośnie. W 2015 r. populacja zagranicznych studentów wzrosła o 24 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a w kolejnych latach oczekiwany jest dalszy jej wzrost.

Obecnie podaż akademików jest niewielka i zdecydowanie nie zaspokaja potrzeb studentów. Istniejące obiekty mogą zapewnić zakwaterowanie tylko 9 proc. populacji studentów, podczas gdy bardziej rozwinięte rynki pokrywają ponad 10 proc. tego zapotrzebowania, a wiodący rynek Wielkiej Brytanii nawet 24 proc.

- Rynek prywatnych akademików w Polsce jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, można go jednak postrzegać jako szansę, szczególnie dla pierwszych inwestorów – komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych