Ogrzewanie, prąd, gaz. Ile można zaszczędzić w inteligentnym domu?

Nawet 800 zł rocznie mniej za ogrzewanie, do 70 proc. spadku zużycia gazu, 30 proc. mniejsze zużycie prądu. Domy inteligentne opłacają się mieszkańcom i deweloperom.

Autor: HouseMarket.pl 08 sierpnia 2016 13:12

Nowoczesne, niedawno wybudowane osiedle w centrum Polski. Mieszkaniec korzystający z inteligentnego systemu sterującego ogrzewaniem zużywa 860 metrów sześciennych gazu rocznie. Jego sąsiedzi bez systemu smart home notują zużycie większe o 40, 60, a nawet 70 proc. To obserwacje jednego z krajowych deweloperów, który oferuje automatykę domową jako wyposażenie mieszkania.

Skąd ta różnica? Okazuje się, że systemy domów inteligentnych nie tylko zwiększają komfort życia domowników, ale też zapewniają im wymierne korzyści w postaci oszczędności. Tej zalety coraz częściej poszukują nabywcy nowych nieruchomości – budynkowych i lokalowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zauważamy, że bezpieczeństwo i mniejsze koszty utrzymania, wynikające z zastosowania nowych technologii, są coraz istotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie mieszkania – mówi Bartosz Wrzesiński z Tefra House, firmy deweloperskiej realizującej rodzinne osiedla na terenie Wielkopolski. – Jako deweloper idący z duchem czasu obie te zalety zapewniamy właśnie poprzez systemy smart home. Przyszli właściciele cenią fakt, że dzięki temu ich roczny rachunek za gaz może być mniejszy nawet o 800 zł.

Smart home a zużycie energii

Inteligencja budynkowa pomaga zaoszczędzić nie tylko gaz, ale też energię elektryczną. Szacunki pokazują, że umiejętne zarządzanie poborem prądu obniża tę wartość nawet o 30 proc.

- Dziś urządzenia elektryczne odłączają się od sieci automatycznie, zaraz po naszym wyjściu z domu. Sprzęt można odłączać i podłączać do prądu wedle porządku codziennych czynności. Dla przykładu, można uruchomić zasilanie listwy RTV/AGD dopiero w momencie, kiedy przekraczamy próg mieszkania. Pozwalają na to specjalne sensory montowane do drzwi i inteligentne przejściówki do gniazdek, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi – tłumaczy Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego Fibaro. – To tylko niektóre z możliwości automatyki domowej, których efektem jest obniżenie rachunku za energię.

Smart home może też regulować temperaturę w zależności od tego, czy ktoś jest w domu oraz wyłączać kaloryfery, jeżeli wykryje, że w mieszkaniu zostawiono otwarte okna. Ustawia nawet różne poziomy intensywności grzania dla różnych pomieszczeń – to istotne w świetle badań „Energooszczędność w moim domu 2015”, bowiem 70 proc. całej energii pobieranej przez gospodarstwo domowe pochłania ogrzewanie. Smart home opóźnia też uruchomienie lamp na podjeździe, jeżeli na dworze jest widno, a nawet raportuje, które domowe urządzenia pobierają najwięcej energii. Jednym słowem pozwala kompleksowo zarządzać energią w domu.

Deweloper nie musi podnosić czynszu

Nie tyko mieszkańcy oszczędzają z pomocą domu inteligentnego. Dla deweloperów takie systemy też oznaczają korzyści. Na przykład mogą stanowić alternatywę dla konwencjonalnego monitoringu lub służyć kontroli dostępu do budynku.

- Smart home również zapewnia bezpieczeństwo i w pewnym stopniu ogranicza potrzebę zatrudniania dozorców, portierów czy ochroniarzy do strzeżenia osiedla, a tym samym wpływa na obniżenie wysokości czynszu – mówi Andrzej Gutowski z Ronson Development. – Zakup bezprzewodowego systemu smart home jest z reguły tańszy, niż instalacja tradycyjnego systemu monitoringu do budynku.

Inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami stają się już standardem w wielu inwestycjach deweloperskich w naszym kraju. Montowane są m.in. w mieszkaniach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i okolicach, ale również w innych regionach Polski. - Deweloperzy chcą oferować w pełni komplementarne osiedla jako nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne i przyjazne dla nowych mieszkańców – dodaje Rafał Ciszewski. Zdaniem obserwatorów rynku nieruchomości można się spodziewać, że już niebawem inteligencja budynkowa będzie powszechnym dodatkiem do większości nowo wybudowanych mieszkań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych