Olimpia Port zyska osiedlową rzeźbę

Osiedle Olimpia Port, wzorem innych inwestycji Archicomu, wzbogaci się o pierwszą rzeźbę. Na konkursowe wyzwanie plastyczne odpowiedziało 30 artystów składając ponad 40 projektów. Po pierwszym etapie wyłoniono do finału 5 prac.

Autor: HouseMarket.pl 14 lutego 2017 11:16

Kontynuując ideę wprowadzania sztuki do miejsca zamieszkania Archicom zorganizował kolejny konkurs na formę przestrzenną pod hasłem „Przestrzeń, która inspiruje” zlokalizowanej na osiedlu Olimpia Port, przy ul. Magellana. Ze względu na duży rozmiar osiedla (docelowo ok. 2500 mieszkań), będzie to pierwszy z kilku obiektów sztuki, który się tam znajdzie. Wybrane miejsce doskonale widoczne z ulicy Magellana znajduje się na zielonym skwerze między budynkami osiedla. Miejsce pozwoli artyście na nawiązanie dialogu pomiędzy sztuką, architekturą, przyrodą i człowiekiem.

Sztuka wspomaga pozytywne trendy

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obserwując życie na naszych osiedlach zauważamy, że przestrzenie pozytywnie oddziałujące na ludzi w naturalny sposób budzą poczucie przynależności i troski o własną okolicę. Ułatwiają nawiązywanie relacji towarzyskich i sąsiedzkich, uwrażliwiają na estetykę otoczenia. Sztuka wspomaga te pozytywne trendy. Dlatego właśnie inwestycje mieszkaniowe są doskonałym miejscem do prezentowania i promowania twórczości artystów - opowiada Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.

W puli konkursowej znalazło się ponad 40 projektów. Większość twórców wpisała się myślą twórczą w skojarzenia nadrzeczne i marynistyczne.

- Wybieramy projekt spośród prac artystów związanych w Wrocławiem, którym szczególnie jesteśmy winni wsparcie, a którzy także najlepiej rozumieją lokalne społeczności. Naszym zadaniem jest wybór finałowych form plastycznych wyróżniających się zarówno wyrazem artystycznym, jak i dopasowanych skalą i formą do zastanego kontekstu - urbanistyki i przyrody. Uwagę zwracały formy prowokujące do interakcji z odbiorcą - relacjonuje obrady kapituły Kazimierz Śródka, współautor inwestycji Olimpia Port.

Do ostatniego etapu zakwalifikowały się prace: Matyldy Gacek, Izabelli Krawczyk, Tomasza Opani, Pauli Pater, Czesława Wiącka. W ostatnim etapie niektórzy autorzy zostaną poproszeni o doszczegółowienie swoich projektów. Konkurs zostanie rozstrzygnięty z końcem lutego, a nagrodą główną jest realizacja projektu na osiedlu Olimpia Port oraz 8 tys. zł.

Forma ma trwale związać się z nadodrzańskim pejzażem

Wyboru formy, która trwale zwiąże się z pejzażem nadodrzańskiej inwestycji dokonuje jury w składzie: prof. Piotr Kielan - rektor ASP we Wrocławiu, Piotr Wieczorek – prezes wrocławskiego oddziału ZPAP, prof. Paweł Jarodzki - kurator BWA Galeria Awangarda, Beata Urbanowicz - koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta, Jerzy Skoczylas - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia, Kazimierz Śródka - współautor projektu Olimpii Port oraz przedstawiciele mieszkańców dzielnicy i osiedla.

Wybrana forma plastyczna dołączy do innych wprowadzonych w przestrzeń przez dewelopera jak „Pod jabłonią” autorstwa Alojzego Gryta z Jagodna, „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim, „Mama i ja” Janusza Klekota z ul. Św. Mikołaja czy „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec przy al. Hallera.

Olimpia Port w swym założeniu jest samowystarczalnym urbanistycznym założeniem łączącym funkcje mieszkalne, sportowo-rekreacyjne, usługowe oraz edukacyjne. Mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. własny fitness, klub mieszkańca, park i pomosty rekreacyjne nad rzeką. Za projekt założenia odpowiada autorskie studio architektoniczne Doroty i Kazimierza Śródków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych