
Wznoszone współcześnie obiekty to nowoczesne budynki, które nierzadko wpisują się w definicję dzieł sztuki, w dodatku funkcjonalnych. Przykładem tego jest choćby krakowskie Osiedle Domowe.
Architekci trzymając w rękach arsenał niemal nieograniczonych możliwości technologicznych, tworzą dziś coś więcej niż tylko budynki, stają się reżyserami nowej rzeczywistości, nierzadko zachwycając fantazją i bogactwem form. Jednak jak się okazuje nawet posługując się oszczędnym wzornictwem można uzyskiwać niecodzienne efekty. Doskonałym tego przykładem jest krakowskie osiedle zaprojektowane przez architektów z miejscowej pracowni Kubatura.
Osiedle Domowe Na Polach 106 w krakowskich Bronowicach Wielkich to kameralna inwestycja, którą tworzy zespół trzech funkcjonalnie zaprojektowanych budynków zwieńczonych dwuspadowym dachem. Każdy z nich skrywa dwa mieszkania z odrębnym wejściem zewnętrznym. Te na parterze charakteryzują się wysokim salonem oraz dostępem do ogródka. Natomiast lokale usytuowane na pierwszym piętrze są dwupoziomowe, dzięki niezabudowanej części poddasza posiadają dużą kubaturę, pokaźne przeszklenia oraz wydzieloną strefę sypialną z odrębną łazienką. Daleko wysunięte okapy oraz balkony od strony południowej chronią wnętrza przed przegrzaniem w miesiącach letnich. Natomiast duże przeszklenia zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń – szczególnie w miesiącach zimowych, gdy słońce jest nisko na niebie. Pod tarasem komunikacyjnym wygospodarowano miejsce na 6 zamkniętych garaży dla mieszkańców.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
– Wierzymy w to, że każdemu żyje się lepiej w starannie zaprojektowanej przestrzeni. Pracując nad Osiedlem Domowym Na Polach w Krakowie, dużą wagę przywiązywaliśmy do wyglądu zewnętrznego budynków, stosując współczesne detale, materiały i oszczędne wzornictwo. Zależało nam przy tym, aby zmaksymalizować praktyczne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej oraz zminimalizować udział niefunkcjonalnej powierzchni. Na poziomie wykonawstwa, niewielka skala inwestycji, pozwoliła na dopieszczenie każdego drobiazgu i zadbanie o wysoką jakość stosowanych rozwiązań – podsumowuje arch. Jakub Kaczmarczyk z krakowskiej pracowni Kubatura.
Elewacja krakowskiej inwestycji to popis trzech aktorów – drewna, szkła oraz systemu ociepleń z wyprawą wierzchnią w postaci tynku silikonowego Baumit SilikonTop.