Osiedle Heimdalsporten w Norwegii od Unihouse na półmetku

Najwyższe budynki w historii Unihouse - osiedle Heimdalsporten w Norwegii jest już w połowie realizacji. W październiku i grudniu 2020 roku oddane do użytku zostały dwa budynki, siedmio i ośmiokondygnacyjny, które zawierają łącznie 93 mieszkania. Kolejne dwa są już w trakcie realizacji, a całe osiedle ma zawierać 203 mieszkania - wszystkie wykonane w technologii modułowej-drewnianej.

Autor: housemarket.pl 02 marca 2021 16:02

Wierzymy, że budowa osiedla w Trondheim otwiera przed firmą nowe możliwości rozwoju. Heimdalsporten prezentuje ciekawą alternatywę dla m.in. polskich inwestorów, którzy korzystając z nowoczesnej technologii prefabrykacji, chcą szybko budować bezpieczne, komfortowe, energooszczędne i ekologiczne budynki mieszkalne o wysokim standardzie. Konstrukcje oparte na prefabrykowanych modułach mogą zapewnić jakość mieszkania nawet przewyższającą tradycyjne budownictwo, przy ujemnym bilansie emisji CO2 - mówi Roman Jakubowski, zarząd Unihouse.

Największa realizacja

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budowa osiedla była dużym wyzwaniem projektowym, produkcyjnym i logistycznym. Już z obecnego stanu inwestycji płynie wiele ciekawych wniosków na przyszłość; otwiera ona również nowe perspektywy przed budownictwem drewnianym szkieletowym. Projekt Heimdalsporten pozwolił opracować i wdrożyć nowe rozwiązania konstrukcyjne.

Zaprojektowano po dwa siedmio i ośmiokondygnacyjne budynki wchodzące w skład kompleksu Heimdalsporten w Norwegii o łącznej powierzchni aż 11935 mkw. Dodatkowo, jest to pierwsza w Europie inwestycja, w której konstrukcja budynków jest całkowicie oparta o szkielet drewniany.

Nowe technologie i wyzwania

Moduły zaprojektowano i wyprodukowano w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim, po czym przetransportowano do Gdańska. Tam załadowano je na cztery statki, które popłynęły do Trondheim w Norwegii, gdzie realizowana jest inwestycja. Na placu budowy znajdowało się dwudziestu sześciu pracowników Unihouse oraz dziesięciu podwykonawców.

- Inwestycja HeimdalSporten jest wyzwaniem nie tylko dla ekipy na placu montażu, ale również dla pozostałych działów – ofertowania, logistyki czy konstruktorów. Musieliśmy zastosować zupełnie nowe rozwiązania, jak kompletnie nowy system mocujący dla budynków tej wielkości czy balkony zintegrowane w modułach - mówi Tomasz Kieżel, kierownik kontraktu Unihouse.

Istotnym wyzwaniem było zaprojektowanie konstrukcji budynku tak aby spełniła ona lokalne, norweskie wymagania w oparciu o elementy szkieletu drewnianego o niewielkich przekrojach.

Do współpracy przy projekcie zaproszono włoską firmę inżynieryjną Ergodomus, która posiada duże doświadczenie w różnorodnych projektach o konstrukcji drewnianej. Cały budynek musiał oprzeć się oddziaływaniom sejsmicznym, wiatrom oraz znacznemu obciążeniu śniegiem oraz mieć odporność ogniową REI 90.

Zastosowano oprogramowanie trójwymiarowe Dlubal RFEM wykorzystujące metodę elementów skończonych, do analiz przestrzennych i wytrzymałościowych. Dla redukcji odkształceń elementów poziomych na szeroką skalę wykorzystano drewno LVL X. Przenoszeniu dźwięków i wibracji zapobiegają podkładki poliuretanowe Xylofon firmy Rothoblaas. Do szybkiego łączenia modułów z żelbetowym trzonem i pomiędzy sobą skonstruowano specjalne indywidualne łączniki zatrzaskowe.

Zupełną nowością w tym projekcie było zintegrowanie balkonów wewnątrz konstrukcji modułu, co pozwalało wykończyć cały balkon w fabryce, a tym samym zmniejszyć nakład prac na budowie.
Ostateczny montaż był największą obawą wykonawców – do żelbetowego trzonu budynku z klatką schodową, każdy moduł w konstrukcji drewnianej musiał „zapiąć się” na dwa specjalnie zaprojektowanie piny, których tolerancja wynosiła zaledwie dwa milimetry na każdą ze stron. Po połączeniu ich ze sobą, pozostały już tylko prace wykończeniowe.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych