Pelplin w czołówce Mieszkania Plus

Osiedle sześciu trzypiętrowych bloków ze skośnym dachem, placem zabaw, terenami zielonymi oraz strefami: startupową i coworkingową – takie plany na Mieszkanie Plus ma Pelplin, najmniejsze miasto w pilotażu programu i jedno z pierwszych, które się do niego zgłosiło.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2017 12:18

– Mamy przygotowaną koncepcję około 180 mieszkań na gruncie liczącym prawie dwa hektary. Wybraliśmy jeden z najlepszych terenów w mieście. Jest dobrze skomunikowany z dworcem i leży blisko szkoły. Stanowi rodzaj plomby łączącej nowo wybudowane osiedle ze starym centrum miasta. W ten sposób Mieszkaniem Plus połączymy stare z nowoczesnością – tłumaczy burmistrz Pelplina, Patryk Demski.

 Startupy i coworking

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Osiedle utworzy docelowo sześć trzykondygnacyjnych budynków ze skośnym dachem. Większość mieszkań będzie miała balkon. Do wszystkich należeć ma jedno miejsce postojowe. Koncepcja nie przewiduje piwnic, ale za to w każdym bloku znajdzie się pomieszczenie administracyjne.

Inwestycja będzie dobrze wkomponowana w tkankę miejską. Bloki mają tworzyć zwarty układ otwarty na ul. Świerkową i Szkolną, a zamknięty od strony ul. Wybickiego.

– Chcemy, żeby to było kompleksowe osiedle, które rozwiązuje nie tylko problem mieszkaniowy. Dlatego na przykład w jednym z budynków powstanie strefa startupów i coworkingu – opowiada Patryk Demski.

 Z kluczem i pod klucz

 Osiedle zostanie wybudowane prawdopodobnie w technologii prefabrykowanej. – Zależy nam na nowoczesnych, funkcjonalnych mieszkaniach wykończonych pod klucz: z meblami kuchennymi i kuchenką czy wykafelkowaną łazienką. Tak, żeby, jak to się mówi, można było do nich się wprowadzić z łóżkiem i szafą – opisuje burmistrz Pelplina.

Chętnych na projektowane w mieście mieszkania nie brakuje. – Dostaliśmy około 500 podań, z czego ok. 15 proc. pochodzi z innych regionów Polski, na przykład ze Śląska, a nawet z Zakopanego. Najwięcej wniosków złożyły młode rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Niebawem czeka nas selekcja, a to bardzo trudne zadanie – przyznaje Patryk Demski.

Burmistrz podkreśla, że właścicielem mieszkań będzie spółka celowa, którą gmina powoła wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Natomiast zarządzać osiedlem przez 25 lat będzie Przedsiębiorstwo Komunalne Pelkom.

– Z opcją dojścia do własności jesteśmy bardzo ostrożni, ponieważ oznacza ona wieloletnią perspektywę. W związku z tym pojawiają się różne wątpliwości, np. co zrobić w sytuacji, gdy mieszkanie otrzyma osoba w wieku 60 lat. Dlatego potrzebujemy jeszcze wielu analiz, żeby przeprowadzić ten proces bez wątpliwości. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy w programie pilotażowym, nie blokują nas widełki ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym. W przyszłości oczywiście chciałbym, aby lokale zostały przekształcone we własność – przyznaje burmistrz, podkreślając, że w gminie Pelplin tak dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego jeszcze nie było.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych