Pierwsi mieszkańcy odebrali klucze do nowych mieszkań przy ul. Opolskiej w Poznaniu

Pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze do nowych mieszkań na poznańskim Świerczewie. W tym roku do użytku oddano 163 lokale, a kolejne 124 są na ukończeniu. Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to największa inwestycja w historii Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Autor: PAP 09 grudnia 2021 09:54

Teren, na którym stanęły budynki został zagospodarowany po wyburzeniu baraków z okresu II wojny światowej. Docelowo ma tam powstać 1100 mieszkań.

Jak podał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu (ZKZL), w ramach pierwszego etapu inwestycji zaprojektowano 287 mieszkań w pięciu blokach. Pierwszy etap inwestycji został podzielony na dwie części. W pierwszej zbudowano dwa budynki pięciokondygnacyjne i jeden trzykondygnacyjny. W drugiej zaś powstają kolejne dwa bloki z czterema kondygnacjami. Prace przy nich dobiegają końca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślił w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ul. Opolska zmienia się na naszych oczach. "Dzisiaj w miejscu starych nieruchomości mamy nowoczesne osiedle z lokalami o dobrym standardzie i zróżnicowanym metrażu. Bardzo się cieszę, że oddajemy do użytku kolejne mieszkania i to w tak znaczącej liczbie" - powiedział.

ZKZL podał, że trzy pierwsze bloki zostaną zasiedlone jeszcze w tym roku, a dwa następne na początku przyszłego. Pierwotnie oddanie pierwszych mieszkań planowane było na I kwartał 2022 roku, ale dzięki intensywnym pracom głównego wykonawcy udało się przyspieszyć ten termin.

Przy ul. Opolskiej do dyspozycji mieszkańców są mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 31 do 66 m kw. Jak wskazał prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu Tomasz Lewandowski, "wśród mieszkań wybudowanych w pierwszym etapie mamy aż 38 lokali przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 można dostosować do ich potrzeb. To blisko 30 proc. wszystkich mieszkań" - zaznaczył.

Łączna kwota inwestycji wyniosła 62 mln zł. ZKZL podał, że korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat - znacznie wyższe od zakładanego.

"Pierwotnie wsparcie na realizację inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł. Dzięki współpracy z BGK udało się zwiększyć kwotę dofinansowania do ponad 50 mln zł - czyli do wysokości 80 proc. kosztów inwestycji. Dofinansowanie z Funduszu Dopłat zostało wypłacone w ramach bezzwrotnego, finansowego programu wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach" - wskazano. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych