Pierwsze w Polsce czynszowe mieszkania na wynajem powstaną w Jarocinie

W Jarocinie powstanie 400 mieszkań czynszowych na wynajem, to pierwszy taki projekt w Polsce – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor: PAP 21 listopada 2016 17:05

W ramach programu budowy czynszowych mieszkań na wynajem Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chce wybudować 400 mieszkań czynszowych pod klucz o metrażach do 55 mkw. Docelowo – jak wskazywał prezes JTBS Jerzy Wolski – jarociński TBS będzie gotowy do budowy 540 mieszkań.

- Czy tyle mieszkań powstanie, będzie zależało od tego, czy będzie takie zapotrzebowanie – powiedział Wolski. Jak poinformował, do programu napłynęło już ponad 400 wniosków od potencjalnych najemców, z czego 40 to wnioski z poza Jarocina.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mieszkania powstaną w Jarocinie i jego okolicach

Budowa pierwszych mieszkań w ramach pierwszego etapu programu ma ruszyć w grudniu br. Powstanie 258 lokali w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie. W drugim etapie, którego rozpoczęcie planowane jest w połowie przyszłego roku, ma powstać 150 mieszkań w Potarzycy, Łuszczanowie i przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Realizacja budowy 400 mieszkań ma zakończyć się do września 2018 roku.

Mieszkania będą budowane w dwu opcjach: 55,1 mkw. i 35,6 mkw. Będą to lokale trzypokojowe i dwupokojowe. Mieszkania będą posiadały ogrzewanie indywidualne – gazowe. Cena za czynsz ma wynosić 11 zł za mkw. w Jarocinie oraz od 10 zł do 10,50 zł za mkw. w okolicach. Jak wskazywał prezes Wolski, będą to mieszkania w zabudowie segmentowej.

- Chodziło o to, żeby ta konstrukcja była jak najprostsza i jak najmniej kosztowna, nie tylko na etapie realizacji inwestycji, ale również na etapie jej eksploatacji – tłumaczył prezes JTBS.

Mieszkanie będzie mógł wynająć ten kto zostanie zakwalifikowany do programu. Wśród kryteriów przyznawania mieszkania prezes Wolski wymienił przede wszystkim brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście.

- Chcemy uniknąć takiej sytuacji, kiedy najemcami naszych mieszkań czynszowych staną się ci, którzy są już w posiadaniu innych mieszkań – mówił prezes JTBS. Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić i złożyć wniosek oraz wykazać, że stać go na terminowe opłacanie czynszu. Przyszły najemca będzie musiał też wnieść kaucję w wysokości 12-krotności czynszu, w przypadku większego lokalu będzie to ok. 7 tys. zł.

Gmina będzie przyciągać nowych mieszkańców

Przedstawiciele gminy Jarocin obecni na poniedziałkowej konferencji wskazywali na korzyści, jakie da inwestycja. Ich zdaniem dzięki niej gmina będzie przyciągać nowych mieszkańców.

- To dość nowatorskie podejście – podkreślił na konferencji wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Dodał, że to przedsięwzięcie wpisuje się w program Mieszkanie Plus.

Jak mówił, stosowanie innowacyjnych rozwiązań służy zmniejszeniu kosztów. - Myślę, że ten projekt udowadnia, że jest możliwe budowanie taniej, zachowując bardzo dobry standard – ocenił Stasiak.

Zapowiedział, że wkrótce BGK „trafi pod skrzydła” Polskiego Funduszu Rozwoju i „będzie prawdopodobnie występować pod nazwą PFR Nieruchomości”. - W ramach grupy PFR mamy być centrum kompetencji w zakresie inwestycji kapitałowych na rynku mieszkaniowym i samorządowym – poinformował. - Rozpoczęliśmy już przygotowania do procesu przejęcia zarządzania aktywami Funduszu Municypalnego, ale również funduszu inwestycji samorządowych. To ma na celu skupienie w jednym miejscu kompetencji w zakresie wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego” – wyjaśnił.

Jak dodał, „łącznie z innymi projektami, które już w tej chwili są też przygotowywane przez Fundusz Municypalny, jak i projektami, które są w trakcie przygotowania przez BGK Nieruchomości, razem będą wchodzić do puli projektów pilotażowych programu Mieszkania Plus”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych