Pod Częstochową powstał dom inspirowany kształtem łodzi

Wśród nominowanych w kategorii Domy Jednorodzinne w konkursie Housemarket Silesia Awards 2020 jest niezwykły projekt - Barka Cieślika, dom na kształt barki zagubiony wśród stawów "małych Mazur".

Autor: housemarket.pl 10 stycznia 2020 08:28

Dom jednorodzinny, który powstał pod Częstochową, został zaprojektowany przez Daniel Cieślika z pracowni Anta Architekci, który odpowiada o tym, co inspirowało go podczas projektowania Barki Cieślika. 

- Bliskość natury jest dla mnie najważniejsza. Daje poczucie bezpieczeństwa, oddechu i normalności w codziennym pędzie życia. Natura jest dla mnie odskocznią i przeciwwagą do nowoczesności - mówi architekt a zarazem właściciel Barki Cieślika, Daniel Cieślik. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Skąd decyzja o umiejscowieniu projektu właśnie w Kopcu koło Częstochowy?

- Kopiec to po pierwsze moje rodzinne strony, a po drugie to piękne i unikatowe miejsce. Piękna, spokojna wieś oddalona od Częstochowy zaledwie o 8-9 kilometrów. Ze względu na znajdujące się tu stawy, mieszkańcy nazywają ją „małymi Mazurami”. W dodatku to miejsce z bogatą historią. Ja te tereny znam od dziecka, tu się wychowałem, niedaleko jest mój dom rodzinny. W tych stawach kąpaliśmy się w każde wakacje - wyjaśnia Daniel Cieślik - W trzcinach budowaliśmy sobie szałasy, a na drzewach domki. Dzisiaj patrzę z innej perspektywy, pod innym kątem na tę rzeczywistość. Ważna jest dla mnie przestrzeń. Kopiec to jest wieś, w której nie ma zwartej zabudowy. Można tu swobodnie oddychać i popatrzeć w dal. Nie wyobrażam sobie tego domu w mieście. Na pewno przyciągałby uwagę, ale wyglądałby tam groteskowo. Natomiast tutaj jest w swoim naturalnym otoczeniu. Ten dom jest tu wpisany.

Skąd pomysł na tak nietypową bryłę budynku?

- Na początku był pomysł stworzenia parterowego domu, który będzie przypominał… łódź. Parterowy z dwóch powodów: po pierwsze, bo jest wygodny do mieszkania, a po drugie - chciałem, żeby był rozłożysty. Dzięki temu będę mógł uzyskać efekt żagli. Udało mi się to zrobić. Kolejnym elementem, który mi się nasunął projektując tę łódź i analizując otoczenie, była naturalnie trzcina - wyjaśnia architekt.

Dach budynku pokryty jest trzciną, dzięki czemu uzyskuje się bardzo naturalny wygląd, nawiązujący jednocześnie do tradycji. Jaki zalety daje wykorzystanie trzciny jako budulca?

- Tutejsze stawy porośnięte są trzciną, z której wykonuje się między innymi pokrycia dachowe. Stąd wybór padł na ten naturalny materiał – charakterystyczny, wyróżniający się element powodujący, że ten dom ma być po prostu tu i nigdzie indziej.  Dlaczego trzcina? Po pierwsze to naturalny budulec, na dodatek występujący tutaj – jest to zatem próba wpisania się w krajobraz. Po drugie chciałem zastosować nowoczesną formę z użyciem najbardziej naturalnych materiałów, jakie są znane człowiekowi, ponadto pokazać, że można połączyć stare z nowym. Po trzecie trzcina daje komfort użytkowania, ponieważ jako zdrowy, naturalny materiał daje niesamowity efekt termoizolacyjny. Zimą ogrzewa, a latem chroni przed gorącem - mówi właściciel Barki Cieślika.

Ważną rolę w projekcie odgrywa również widok na pobliski staw.

- Woda dla mnie ma znaczenie symboliczne. Woda uspokaja, koi, powoduje harmonię. Po całym dniu pełnym wyzwań w pracy, ten dom – Barka Cieślika – ma być azylem, w którym odnajduję równowagę. Lubię patrzeć na wodę, obserwować, co się na niej dzieje. Stąd te imponujące przeszklenia. Wszystkie okna z każdego pomieszczenia w domu skierowane są na wodę. Widok nie będzie się nudził, bo z każda porą roku się zmienia. Jestem związany z tym projektem bardzo mocno. Barka Cieślika jest jedna, natomiast jak to barka na wodzie - ciągnie za sobą innych, wyznaczając kierunek i trend - tłumaczy Daniel Cieślik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych