Polski rynek nieruchomości premium wzrósł o 35 proc. w roku pandemii

Wartość rynku nieruchomości premium w Polsce szacuje się na ponad 1,8 mld złotych. To wzrost o 35 proc. porównując rok 2020 do 2019. Z raportu międzynarodowej firmy doradczej EY, przygotowanego we współpracy z Tacit Investment wynika, że mimo pandemii, ceny nieruchomości luksusowych w Polsce i na świecie nadal stabilnie rosną. Ich dalszy wzrost prognozowany jest na poziomie 7 proc. rocznie. Eksperci Tacit pod koniec roku obserwowali znaczny – 20 proc. wzrost zainteresowania zakupami luksusowych nieruchomości, co jest naturalnym procesem w świetle niskiej atrakcyjności innych form lokowania kapitału.

Autor: Housemarket.pl 11 stycznia 2021 10:16

Najnowsze dane międzynarodowej firmy doradczej EY potwierdzają, że rok 2020, mimo pandemii, to kolejny z rzędu, w którym rynek premium stabilnie rośnie a zainteresowanie zakupem luksusowych nieruchomości mimo czasowego spowolnienia utrzymuje się na stabilnym poziomie. Eksperci odnotowali wzrost cen za metr kwadratowy apartamentów, jak również kwot wydawanych na luksusowe mieszkania. Należy się spodziewać, że transakcje na poziomie 40 000 czy 50 000 PLN/mkw. nie będą należały do rzadkości, lecz staną się regułą. Zdaniem ekspertów EY, obserwowany jest wzrost zainteresowania zakupami nieruchomości, celem dywersyfikacji form inwestowania, w szczególności na rynkach, na których odnotowuje się stabilny wzrost cen.

 - Jako lider rynku nieruchomości premium w Polsce, obserwujemy obecnie znaczny wzrost zainteresowania klientów segmentem ekskluzywnych nieruchomości. Liczba zapytań wzrosła w ostatnich tygodniach o około 20 proc. Klienci są zainteresowani inwestowaniem w bezpieczne aktywa, które mają przed sobą dobre perspektywy na wzrost wartości, takie jak nieruchomości premium. Inne formy lokowania kapitału, jak obligacje, lokaty czy waluty, wypadają na tym tle o wiele mniej atrakcyjnie – mówi Maciej Wolski, prezes Tacit Investment.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Raport EY „Analiza segmentu luksusowych nieruchomości wielorodzinnych w wybranych aglomeracjach miejskich na świecie i w Polsce”, prezentuje listę najpopularniejszych warszawskich nieruchomości premium. Listę otwiera rezydencja Park Lane ze średnią ceną transakcyjną na poziomie 30 000 PLN/mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się Cosmopolitan (od 28 000 PLN/mkw.), Apartamenty Parkowa (27 800 PLN/mkw.), Berezyńska 46 (24 300 PLN/mkw.) oraz Finale Apartments ze średnią ceną transakcyjną od 20 000 PLN/mkw. Z analizy EY wynika, że to właśnie kameralne projekty cieszą się największym zainteresowaniem wśród nabywców nieruchomości luksusowych w Warszawie.

Według ekspertów EY oraz Tacit Investment rynek nieruchomości luksusowych w Polsce jest mniej rozwinięty w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, zwłaszcza w odniesieniu do takich liderów jak Londyn, Nowy Jork lub Paryż. Fakt ten należy traktować jako atut oraz szansę dla inwestorów i podmiotów zainteresowanych wejściem na polski rynek, biorąc w szczególności pod uwagę dobre perspektywy jego rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Oznacza to, że inwestowanie w nieruchomości premium w Warszawie staje się bardziej atrakcyjne niż w innych europejskich metropoliach. Spośród analizowanych aglomeracji, Warszawa jest miastem z jedną z najniższych wartości premii za luksus. Niższy wskaźnik oznacza dla inwestorów niższy próg wejścia na rynek nieruchomości ekskluzywnych, w stosunku do innych europejskich metropolii. To także większy potencjał do wzrostów cen w przyszłości. Wskaźnik premii za luksus obniżył się w Warszawie w ciągu ostatniego roku, co oznacza, że ceny w segmencie popularnym rosną szybciej niż w premium.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych