Powstanie projekt modernizacji obiektów dawnej stadniny w Białym Borze

Pensjonat „Hubertus” i budynek powozowni mieszczące się na terenie danego Państwowego Stada Ogierów w Białym Borze zostaną rozbudowane i zmodernizowane. Umowę na projekt inwestycji podpisali w poniedziałek przedstawiciele koszalińskiego oddziału KOWR i wykonawca dokumentacji.

Autor: PAP 21 lutego 2022 11:22

Projekt budowlany i wykonawczy dotyczący rozbudowy, przebudowy i modernizacji pensjonatu "Hubertus" i budynku powozowni na terenie dawnego państwowego Stada Ogierów w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) ma być gotowy w ciągu 120 dni.

W poniedziałek dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Piotr Dziadul, zarządzający terenem białoborskiej stadniny, podpisał umowę na wykonanie dokumentacji z przedstawicielkami Biura Projektowego "Projekt 2.0" z Białegostoku na blisko 800 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, w obecności której złożone zostały podpisy na dokumentach, podkreśliła, że to pierwszy krok do przywrócenia świetności stadninie w Białym Borze.

Zaznaczyła, że rządowi PiS, - bez względu na zmieniających się ministrów rolnictwa - zależy na tym, by ten ośrodek wrócił do funkcjonowania. "Żeby tu wróciły konie, by lokalna społeczność, samorząd, mogli znów czuć dumę z tego, że mają jeden z lepszych ośrodków w Polsce" - mówiła wiceminister.

"Dopiero dziś widzimy, jak wiele trudu, czasu, wysiłku potrzeba, by przywrócić do życia coś, co zostało przed laty zniszczone. Czasem dużo łatwiej jest zbudować coś od nowa, niż przywrócić świetność temu, co zmarnowaliśmy. Ale jest to możliwe" - podkreśliła zaledwie kilkanaście dni po wizycie w Białym Borze ministra Henryka Kowalczyka, który zadeklarował reaktywację tego ośrodka.

Po wykonaniu dokumentacji projektowej, w czerwcu koszaliński oddział KOWR planuje ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Rozbudowa i modernizacja obu obiektów ma potrwać rok.

Dyrektor koszalińskiego oddziału KOWR zaznaczył, że jest zbyt wcześnie, by mówić nawet o szacunkowych kosztach inwestycji. Dziadul podkreślił natomiast, że pozwoli ona na wypoczynek z końmi. W planach jest powiększenie miejsc noclegowych z 70 do 130. W stajennych boksach mogłoby przebywać nawet 100 koni, obecnie komercyjnie wykorzystywane są one zaledwie dla czterech koni.

Kompleks dawnego Państwowego Stada Ogierów w Białym Borze, obejmuje 56 ha terenu i budynki, w tym pensjonat, stajnie i ujeżdżalnię. Przez kilka lat kompleks był w rękach prywatnych dzierżawiony od ANR. W 2016 r. został przejęty przez Skarb Państwa, jest w zasobie OT KOWR w Koszalinie.

Państwowe Stado Ogierów w Białym Borze zostało zaprojektowane i wybudowane drugiej połowie lat 50-tych XX w. W 1969 r. twórcy ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski" kręcili na terenie stadniny sceny batalistyczne. Tu powstawały też sceny z uczestnictwem koni do filmowej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego "Mazepa" oraz do wersji kinowej polskiego serialu familijnego "Karino".

W białoborskim ośrodku działał Zakład Treningowy dla ogierów i klaczy, którego zadaniem była ocena wartości użytkowej koni przed włączeniem ich do hodowli. Odbywały się tu najważniejsze zawody międzynarodowe, krajowe, w tym: mistrzostwa Europy i Polski, championaty młodych koni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych