Poznańscy deweloperzy podsumowują rok

Deweloperzy realizujący inwestycje w regionie Wielkopolski zgodnie uznają, że rok 2016 był rekordowy, pod wieloma względami. Liczba oddanych do użytku osiedli, przekazanych kluczy mieszkańcom, nowych projektów i wydanych pozwoleń na budowę robi duże wrażenie.

Autor: HouseMarket.pl 19 stycznia 2017 12:44

Krzysztof Kruszona, prezes firmy Agrobex

- Miniony rok w budownictwie mieszkaniowym z pewnością można uznać za udany a kilka zjawisk, które się pojawiły mogą nastrajać optymizmem całą branżę. W porównaniu z rokiem 2015 odnotowaliśmy wzrost wszystkich wskaźników, takich jak ilość oddanych mieszkań, wydanych pozwoleń na budowę i ilość mieszkań których budowę rozpoczęto. W każdym przypadku zanotowaliśmy wzrost w granicach 10 - 11 procent, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Deweloperzy, a więc środowisko które reprezentują, po kilku latach gorszych zanotowali znaczący wzrost podaży mieszkań. O ile w 2015 w analogicznym okresie nasz wzrost przekroczył ledwie 3 procent, to w roku 2016 sięgnął blisko 27 procent. Trudno takich wyników nie przyjąć z zadowoleniem. A ponieważ jednocześnie rosły wskaźniki budownictwa indywidualnego, spółdzielczego i komunalnego można pokusić się o konkluzję, że 2016 był dobry, zarówno dla klientów i inwestorów. Klienci kolejny rok skorzystali z dobrodziejstwa rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wprawdzie ponownie środki zostały wyczerpane przed końcem roku ale jednak skorzystało z programu ponad 27 tysięcy rodzin, z tego ponad 15 tysięcy trafiło na rynek pierwotny. To kolejny dowód, że większość osób szukających mieszkania wybiera jednak nowe inwestycje, oferujące wyższy i nowocześniejszy standard wykonania. Dla deweloperów to znowu ważny i dobry komunikat. Rok 2016 zostanie też zapamiętany z powodu wprowadzania kolejnego rządowego programu, mieszkań na wynajem - Mieszkanie Plus. I choć niektóre jego założenia są jeszcze w fazie koncepcyjnej to można przyjąć, że będzie kolejnym pozytywnym sygnałem dla branży mieszkaniowej. A także dowodem, iż rząd, parlament, rozwój budownictwa mieszkaniowego postrzegają w kategoriach priorytetów polityki społecznej i gospodarczej. Każdego kto buduje mieszkania i domy w Polsce musi to cieszyć.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Marlena Zapalska, Prezes spółki Proxin Ogrody

Dla spółki Proxin Ogrody sp. z o.o. rok 2016 r. był efektywnym i pracowitym rokiem. Uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie etapu II, przekazaliśmy klucze do sprzedanych ponad 50 % lokali mieszkalnych, a wraz z końcem 2016 roku wprowadzili się pierwsi lokatorzy. To także rok w którym rozpoczęliśmy sprzedaż i prace nad realizacja III etapu inwestycji, w ramach którego powstanie 107 mieszkań i 6 lokali usługowych. Zakończenie prac nad realizacją tego etapu przewidziane jest na IV kwartał 2017 r., a obecny stopień zaawansowania budowy to 50 %.

Rok 2016 był takze związany z pracami nad przygotowaniem projektu budowlanego IV etap Osiedla Nowe Ogrody, a koniec roku przyniósł nam pozwolenie na budowę. Był to dla nas pracowity okres, a przed nami kolejne 365 dni, w ramach których wprowadzimy do sprzedaży IV etap inwestycji. W planach mamy także przygotowanie kolejnych etapów rozbudowy Osiedla Nowe Ogrody.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych