Poznańskie eko przystanki oczyszczają powietrze i chłodzą w upalne dniHouseMarket.pl - 10 lipca 2020 13:09


W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce system zielonych dachów na wiatach przystankowych. Projekt ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w oczyszczaniu powietrza w mieście. To wspólna inicjatywa AMS i Grupy MTP.

Dach rozchodnikowy, który pokrywa ekowiatę, to 9 m2 zieleni w mieście. Pozwala to na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 litrów wody, obniżają zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbują zaś 7,3 kg CO2 rocznie. W ciepłe dni obniżają natomiast temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. Rośliny pokrywające dach są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo długo kwitną - są więc przyjazne m.in. dla pszczół.

Zielone przystanki są niezwykle istotnymi rozwiązaniami dla miejskiej infrastruktury typu nature-based solutions. Inspirowane naturą i wydajne ekono-micznie, dostarczają równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierają adaptację do zmian klimatu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Na razie zielone są wiaty na przystankach przy Placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i na ulicy Małe Garbary. Zielone przystanki należą do zespołu City Marketingu Grupy MTP. Ich operatorem jest AMS. 

Podobne rozwiązania AMS z sukcesem zastosował na wiatach w Warszawie oraz w Krakowie. Ekologiczny projekt AMS "Zielone Przystanki" w Krakowie został nagrodzony SRE-BREM w konkursie Innovation 2019.