Prywatne akademiki podbijają Europę

Inwestycje w prywatne akademiki do tej pory okazywały się bezpieczne. Ich antycykliczność powoduje, że wielu instytucjonalnych inwestorów wkracza na rynek i czerpie korzyści wynikające z wysokiego obłożenia i wzrostu czynszów.

Autor: HouseMarket.pl 04 listopada 2016 10:15

Według analizy Savills, inwestorzy na rynku prywatnych akademików wykazują coraz większe zainteresowanie Europą kontynentalną. Świadczy o tym wzrost wolumenu inwestycyjnego o 21 proc. rok do roku, który w drugim kwartale 2016 r. osiągnął wartość 1,8 mld dolarów.

Wielka Brytania i USA górą

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Patrząc na wielkość inwestowanych środków Wielka Brytania i USA wciąż cieszą się największym zainteresowaniem z wolumenem sięgającym w pierwszej połowie roku odpowiednio 1,4 mld dolarów i 5,4 mld dolarów. Jednocześnie w drugim kwartale wolumen w USA wzrósł o 82 proc. a w Wielkiej Brytanii spadł o 64 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. Spadek wolumenu w Wielkiej Brytanii spowodowany był efektem bazy, którego przyczyną było kilka dużych transakcji portfelowych w drugim kwartale 2015 r.

Europa kontynentalna z 20 mln studentów, rosnącym udziałem studentów zagranicznych oraz bardzo niską podażą prywatnych akademików przyciąga inwestorów, szczególnie, że rynki USA i Wielkiej Brytanii są już dojrzałe i nie zapewniają tak wysokich zysków. Na tym tle szczególnie wyróżniają się Niemcy, gdzie w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wolumen inwestycyjny sięgnął 350 mln euro – ponad dwa razy więcej niż w całym 2015 r. We Francji do sierpnia tego roku wolumen wyniósł 345 mln euro.

Według analityków Savills kapitał międzynarodowy odpowiadał za 40 proc. wolumenu w ostatnich trzech latach, a inwestorzy międzynarodowi, którzy dążą do dywersyfikacji swoich portfeli zyskują na znaczeniu. Kapitał do Europy napływa głównie z USA, Kanady oraz Singapuru.

Poszukiwane luki w podaży

- Przez ostatnie trzy lata USA i Wielka Brytania zdominowały rynek. Jednak obecnie inwestorzy szukają produktów na mniej rozwiniętych rynkach, gdzie podaż nie nadąża za popytem i brakuje dobrze wypracowanych metod zarządzania tym rodzajem aktywów. Podczas gdy Niemcy i Francja wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę, pojawiają się nowe perspektywy na rynkach Austrii, Irlandii, Holandii, Włoch oraz Hiszpanii. To rynki z niewystarczającą podażą prywatnych akademików, a spodziewany jest wzrost liczby studentów spowodowany zwiększoną mobilnością studentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Tym samym spodziewany jest wzrost popytu na prywatne akademiki o wysokim standardzie – komentuje Marcus Roberts, dyrektor w dziale inwestycyjnym Savills w Londynie

Inwestycje w prywatne akademiki do tej pory okazywały się bezpieczne. Dodatkowo ich antycykliczność powoduje, że wielu instytucjonalnych inwestorów wkracza na rynek i czerpie korzyści wynikające z wysokiego obłożenia i wzrostu czynszów. Ta tendencja będzie się nasilać, ponieważ banki centralne kontynuują luzowanie ilościowe oraz politykę niskich stóp procentowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych