Rośnie osiedle domów, których budowa trwa trzy dnihousemarket.pl - 20 kwietnia 2021 14:31


Trwa budowa osiedla PDD przy ul. Rybackiej w Choroszczy. Powstaje tam 10 budynków jednorodzinnych oraz jeden budynek usługowy. Dzięki technologii prefabrykacji gotowe elementy montowane w całość w przeciągu zaledwie 3 dni. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Unihouse.

Elementy domów wykonanych w technologii szkieletu drewnianego powstają w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim. Na jednym stanowisku elementy budynków tj. fragmenty ścian, słupki czy belki są docinane z chirurgiczną precyzją. Następnie druga maszyna zajmuje się łączeniem poszczególnych elementów w większą całość.

– Wszystkie elementy, które składają się na budynki w Choroszczy, przygotowujemy w naszej fabryce z największą dokładnością. Stosujemy cyfrową obróbkę, co powoduje, że proces jest precyzyjny co do milimetra i przypomina najnowocześniejszą fabrykę samochodów. To minimalizuje praktycznie całkowicie margines błędu, który w konwencjonalnym budownictwie jest duży większy – wyjaśnia Wojciech Wierciński, mistrz montażu, Unihouse.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyprodukowanie wszystkich elementów składających się na 10 budynków, w których znajdzie się 20 lokali o powierzchni około 100 mkw. oraz lokalu usługowego, zajmuje ok. 40 dni roboczych. Hala montażowa jest zadaszona, więc produkcja odbywa się niezależnie od pogody.

CZYTAJ TEŻ: PRZYSZŁOŚĆ NIERUCHMOŚCI - PREFABRYKACJA, EKOLOGIA, TECHNOLOGIE

Dom gotowy w 3 dni

Gotowe elementy są pakowane i transportowane na ul. Rybacką w postaci systemu paneli. Każda ściana przyjeżdża oddzielnie i jest łączona już na placu budowy na przygotowanym obrysie. Jeden budynek rozłożony jest na 42 ściany, 8 stropów, 4 podciągi i 4 panele dachowe.

- Montaż jednego domu w całości to ok. 2,5-3 dni robocze. Część instalacji sanitarnych już znajduje się w ścianach. Pozostaje tylko zadbanie o łączenie pomiędzy ścianami. Montaż wszystkich dziesięciu budynków na placu budowy to ok. 1,5 miesiąca – uzupełnia Wojciech Wierciński.

Budynki w Choroszczy powstają w konstrukcji drewnianej, panelowej. Kształt domów zbliżony jest do sześcianu. Do tego nie ma balkonów ani innych elementów wystających poza obrys bryły domu. W efekcie nie posiadają one mostków termicznych i są energooszczędne. Wszystkie ściany zewnętrzne budynku będą izolowane wełną mineralną. Materiał ten minimalizuje wymianę cieplną między budynkiem a zewnętrznym otoczeniem. Jest ekologiczny i wysoce ognioodporny.

Współczynnik przenikania ciepła w domach budowanych w Choroszczy będzie o ok. 20 proc. niższy niż aktualnie obowiązująca norma WT 2021. Budynki będą przykryte dachem spadzistym, a jego konstrukcja przystosowana będzie pod montaż paneli fotowoltaicznych 5 kW. Każdy lokal będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową służącą do podlewania zieleni.

- Zastosowanie ekologicznych rozwiązań daje gwarancję, że przyszli mieszkańcy będą żyć w zdrowych, bezpiecznych i trwałych budynkach. A na tym właśnie nam najbardziej zależało. Oczywiście główny atut naszego osiedla w Choroszczy to drewno. Ten odnawialny i ekologiczny materiał budowlany jest najlepszym wyborem dla mieszkańców. Natomiast świetna wentylacja i optymalna wilgotność powietrza, połączona z izolacją termiczną, zapewnia chłód latem i ciepło zimą – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych.

Inwestycja Polskich Domów Drewnianych w Choroszczy to kameralne osiedle powstające w pobliżu drogi ekspresowej S8, niedaleko Białegostoku.

Budowa w Choroszczy zakończy się w IV kwartale br.