Sektor mieszkań na wynajem szybko rośnie. Największe wydarzenia na rynku PRS w 2021 roku

2021 był kolejnym rokiem, w którym polski sektor PRS (Private Rental Sector) dynamicznie rósł. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia.

Autor: Housemarket.pl 08 grudnia 2021 10:56

  • W Polsce są 34 inwestycje PRS oferujące łącznie ponad 5600 mieszkań.
  • W trakcie budowy lub na etapie planowania jest kolejne 25 600 tysięcy mieszkań. 

Największe wydarzenia na rynku PRS w 2021 roku:

Heimstaden Bostad kupuje mieszkania od Marvipolu za ponad 380 mln zł

Rok 2021 na rynku PRS rozpoczął się od spektakularnej umowy. Marvipol Development zawarł z Heimstaden Bostad, jednym z największych podmiotów na europejskim rynku wynajmu instytucjonalnego mieszkań, umowę sprzedaży trzech warszawskich kompleksów mieszkaniowych: Moko Botanika na Służewcu, Studio Okęcie na Włochach oraz budynku D wolskiego kompleksu Unique Tower.

Transakcja obejmuje łącznie 647 lokali mieszkalnych z opcją dokupienia kolejnych 60 lokali, a także lokale handlowo - usługowe i miejsca parkingowe o łącznej powierzchni użytkowej ponad 30 tys. mkw. Łączna wartość transakcji to 380,9 mln zł. Heimstaden zamierza przeznaczyć nabyte nieruchomości pod wynajem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

NREP wchodzi do Polski i kupuje 1000 mieszkań od YIT

NREP, jeden z czołowych nordyckich inwestorów na rynku nieruchomości, zarządzający aktywami o wartości ponad 10 mld euro, ogłosił zakup ponad 1,000 lokali mieszkalnych od firmy deweloperskiej YIT oraz plany rozwoju działalności na polskim rynku. Polska jest pierwszym rynkiem spoza grona krajów nordyckich, na którym NREP zainwestował.

W ramach aktywności w polskim sektorze living, do 2025 r. inwestor planuje zbudować portfel 10 000 nowoczesnych mieszkań w największych polskich miastach.

Umowa z YIT obejmuje budynki w trzech projektach YIT zlokalizowanych w Warszawie. Pierwsze mieszkania, których budowa już trwa, w ramach inwestycji Parkur Residence i Nordic Bemowo będą gotowe do 2022 roku. Do 2024 r. natomiast zostaną oddane do użytkowania lokale w jednym z największych dotychczas, obejmującym ponad 800 jednostek mieszkalnych, projektów w sektorze living w Polsce – Smartti Mokotów.

 Develia wchodzi na rynek PRS

Develia, jedna z największych firm deweloperskich w Polsce, wchodzi na rynek najmu instytucjonalnego – w najbliższych latach zamierza budować w tej formule co najmniej 300-400 mieszkań rocznie.

Ważnym krokiem do realizacji tego celu jest przystąpienie do Fundacji Rynku Najmu.

AFI debiutuje na rynku PRS inwestycją w Krakowie

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych