Skanska rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu inwestycji Park Skandynawia

Skanska właśnie uruchomiła sprzedaż czwartego etapu osiedla, które od kilku lat stanowi już trwały element tkanki miejskiej Gocławia. Park Skandynawia 4 to łącznie 3 budynki i 278 funkcjonalnych mieszkań z certyfikatem BREEAM. Za projekt inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna nsMoon Studio

Autor: housemarket.pl 23 lutego 2022 16:03


Park Skandynawia jest nowoczesnym osiedlem, zlokalizowanym w samym sercu warszawskiego Gocławia. To lokalizacja, której niezaprzeczalną zaletą jest rozwinięta infrastruktura oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, placówek oświatowych i urzędów. W pobliżu znajdują się również zielone tereny rekreacyjne – np. Park nad Balatonem, rezerwat Olszynka Grochowska oraz Park Skaryszewski.

Najnowszy i ostatni, czwarty etap osiedla to łącznie 3 budynki o zróżnicowanej bryle, w których powstanie 278 mieszkań o powierzchni od 25 do 125 m kw. – w tym dwupoziomowe. W każdym „M” znajdzie się balkon, loggia, taras lub prywatny ogródek. Inwestycja będzie certyfikowana „zielonym” odznaczeniem BREEAM. W ramach projektu powstaną również 3 lokale usługowe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Uruchamiamy właśnie sprzedaż czwartego i ostatniego etapu inwestycji Park Skandynawia, będącego zwieńczeniem naszej wieloletniej pracy na warszawskim Gocławiu. Realizacja całego projektu wiązała się nie tylko z powstaniem nowych mieszkań, ale także z rewitalizacją i rozwojem okolicznej infrastruktury. Przez wszystkie lata realizacji inwestycji, wybudowaliśmy łącznie kilkaset metrów nowych ulic, a co więcej – przedłużyliśmy też jedną z dróg publicznych – ulicę Jana Nowaka Jeziorańskiego. Rozwinęliśmy również podziemną infrastrukturę techniczną: wodociąg, sieć kanalizacyjną, sieć ciepłowniczą, które służą nie tylko nabywcom mieszkań w naszej inwestycji, ale również mieszkańcom okolicznych budynków - mówi Tomasz Soczawa, starszy menadżer projektów w spółce mieszkaniowej Skanska odpowiedzialny za Park Skandynawia IV.

Interesujący koncept architektoniczny

Jednym z celów architektów z pracowni nsMoon Studio było stworzenie komfortowych i spokojnych warunków do życia przyszłym mieszkańcom inwestycji. Drugą ideą, przyświecającą pracy koncepcyjnej, było wprowadzenie do projektu funkcji ogólnomiejskich, które umożliwią nabywcom korzystanie z usług i udogodnień charakterystycznych dla dużego miasta. Zaprojektowany kompleks budynków to połączenie 3 stref: prywatnej, półprywatnej oraz publicznej.

- Zabudowa osiedla tworzy zamknięte, wydzielone i kameralne dziedzińce z elementami zieleni, małymi formami architektonicznymi oraz placami zabaw dla dzieci. Na osi północ-południe, w centralnej części kompleksu, zaprojektowaliśmy układ terenów rekreacyjnych dedykowanych mieszkańcom – wyjaśnia Michał Marcinkowski z pracowni architektonicznej nsMoon Studio.

Na uwagę zasługuje również ciekawe podejście do procesu tworzenia koncepcji, który zastosowali architekci.

- Odwróciliśmy proces projektowy. Zaczęliśmy od pojedynczego mieszkania, przechodząc do stworzenia zespołu mieszkań o różnych metrażach – w kilku uniwersalnych układach, które stały się dla nas „klockami” w układance całego projektu. To właśnie z tych układów stworzyliśmy poszczególne piętra, a z pięter – całe budynki. Istotny był też sposób, w który połączyliśmy konkretne układy. Ułożyliśmy je tak, by każde mieszkanie miało demokratycznie zbliżone warunki oświetlenia i widoku, a przy tym zapewniało wszystkim mieszkańcom prywatność. Tego typu podejście do projektowania wynika z prostej zasady, że ostatecznym produktem jest właśnie mieszkanie – dodaje Michał Marcinkowski.

Udogodnienia dla mieszkańców

Poza wygodnymi i nowoczesnymi lokalami, w inwestycji Park Skandynawia 4 pojawią się również udogodnienia, które ułatwią nowym właścicielom codzienne życie. Do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie wózkownia, a także rowerownia. W każdym z budynków znajdzie się garaż podziemny z miejscami parkingowymi. Na terenie ostatniego etapu osiedla powstaną również 3 lokale usługowe.

Energooszczędne i proekologiczne rozwiązania

W projekcie wykorzystano szereg energooszczędnych rozwiązań – m.in.: oświetlenie LED i czujniki ruchu, które pozwolą mieszkańcom płacić niższe rachunki za zużycie energii w częściach wspólnych. Na zewnątrz budynków znajdą się starannie zaprojektowane tereny zielone. Pojawią się na nich rośliny rodzime oraz takie, które na stałe zadomowiły się w zieleni miejskiej i są atrakcyjne dla zwierząt i ludzi, nawiązujące do naturalnego środowiska przyrodniczego okolicy, oraz budki lęgowe dla ptaków.

Certyfikat BREEAM i „zielony” kredyt hipoteczny

Park Skandynawia 4, jak większość osiedli mieszkaniowych Skanska, będzie certyfikowana w systemie BREEAM – w przypadku nowego etapu deweloper planuje uzyskać ocenę „Very Good”. To „zielone” odznaczenie, które stanowi o ekologicznym charakterze projektu. Jest gwarancją, że deweloper i generalny wykonawca prowadzili prace w zrównoważony sposób – m.in. zadbali o recykling odpadów budowlanych, wykorzystali do budowy wyłącznie nietoksyczne materiały, czy też zasilali plac budowy energią ze źródeł odnawialnych.

Co więcej, certyfikat BREEAM umożliwia też przyszłym właścicielom staranie się o tzw. Zieloną Hipotekę, czyli kredyty z najkorzystniejszymi na rynku warunkami i oprocentowaniem.

Historia terenu inwestycji

Park Skandynawia to nowoczesne osiedle – wyraźnie inspirowane szwedzką funkcjonalnością. Jednak historia działki, na której powstało, sięga 1982 roku. Wtedy też na terenie inwestycji działało Przemysłowe Centrum Optyki, w którym produkowano m.in.: noktowizory, systemy i przyrządy obserwacyjne oraz wyroby optoelektroniczne.

Choć PCO dawno temu zakończyło swoją działalność, historia tego miejsca nie zostanie zapomniana. Bowiem w 2019 roku Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy zdecydowało się nadać wewnętrznym ulicom osiedla nazwy, nawiązujące do słynnego zakładu produkcyjnego. Dzięki temu mieszkańcy osiedla znajdą tu ulicę Optyków, ulicę Precyzyjną, czy też Rondo Soczewkę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych