Skanska z pozwoleniem na użytkowanie ostatniego etapu Osiedla MickiewiczaHousemarket.pl - 06 kwietnia 2021 10:24


Firma Skanska otrzymała pozwolenie na użytkowanie dla ostatniego, IV etapu Osiedla Mickiewicza na warszawskich Bielanach. Odbiory mieszkań rozpoczną się na początku kwietnia.

Tym samym kolejni mieszkańcy wkrótce wprowadzą się na osiedle słynące z proekologicznych rozwiązań, skandynawskiej otwartości oraz pięknej zieleni – w tym zachowanego starodrzewia. Za projekt inwestycji odpowiada pracownia HRA Architekci.

Choć dziś coraz więcej deweloperów stara się o międzynarodowy “zielony” znaczek dla swoich budynków, kilka lat temu to właśnie budowa Osiedla Mickiewicza rozpoczęła trend certyfikacji inwestycji mieszkaniowych w systemie BREEAM. Był to ważny moment na polskim rynku deweloperskim, ponieważ Skanska wyznaczyła pewien nowy trend – trend myślenia o do-mu, jako o miejscu przyjaznym nie tylko jego mieszkańcom, ale również środowisku i planecie:

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W 2015 roku decyzja o przystąpieniu do certyfikacji BREEAM była dla nas dość oczywista, ponieważ świadomość środowiskowa zawsze była ważną częścią filozofii naszej firmy. Jednak sześć lat temu to “zielone” odznaczenie nie było stosowane w budownictwie mieszkaniowym, a jego wprowadzenie wiązało się z pewnego rodzaju wyzwaniem – wypracowaniem właściwego podejścia do realizacji założeń i wymogów procesu certyfikacji – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska. - Od tamtej pory wiele się zmieniło, a dziś każdą naszą inwestycję certyfikujemy w systemie BREEAM. Co więcej, przez lata znacznie rozwinęliśmy zasób proekologicznych rozwiązań, które stosujemy na naszych osiedlach, dzięki czemu są one jeszcze bardziej przyjaznymi miejscami do życia - dodaje.

Miejsce przyjazne ludziom i środowisku

Osiedle Mickiewicza to pełne zieleni części wspólne z zachowanym starodrzewiem. W trosce o naturalny ekosystem deweloper zadbał o staranny dobór odpowiedni roślin – na teren osie-dla wprowadzono blisko osiemdziesiąt rodzimych gatunków, by tym samym zwiększyć różno-rodność biologiczną oraz skutecznie walczyć ze smogiem. Zadbano także o rośliny żywicielskie, owocujące krzewy oraz bogate w nasiona trawy i byliny, by w ten sposób przyciągnąć na osiedle coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki – wróble, pokrzewki, kopciuszki i piegże.

Na dachach budynków znajdują się budki dla jerzyków, w ogrodzie poidełka dla motyli oraz domki dla owadów – chętnie korzystają z nich pszczoły samotnice, motyle i biedronki. Co więcej, na terenie ogrodu wkrótce pojawi się ścieżka edukacyjna w postaci tabliczek z nazwami gatunków, zachęcająca dorosłych i dzieci do nauki rozpoznawania roślin.

Przykład skandynawskiej architektury

Formę budynków podporządkowano filozofii architektury wywodzącej się ze Skandynawii. Choć osiedle nawiązuje do spokojnego charakteru otoczenia, architekci postanowili rów-nież podkreślić indywidualizm inwestycji. Wyważony dobór elementów dekoracyjnych, kolory-styka bieli i ciemnych akcentów oraz prostota wizualna definiują kluczowe cechy inwestycji. Natomiast układ okien, przełamań w elewacji, loggii i balkonów tworzą interesujące kompozy-cje plastyczne przy wykorzystaniu tradycyjnych elementów naturalnego i skromnego detalu architektonicznego.

Szwedzka idea otwartości

Osiedle Mickiewicza jest przykładem realizacji szwedzkiej idei “Öppet för livet”, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Monitoring, oświetlenie części wspólnych i odpowiednio zaplanowana spiętrzona roślinność są alternatywą dla wysokiego płotu.

Miejsce sprzyja budowaniu społeczności i ułatwia budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami. Deweloper zaaranżował dla mieszkańców strefę „Öppen” – znajduje się ona w jednym z budynków osiedla. To 70-metrowa ogólnodostępna przestrzeń, sprzyjająca relaksowi i budowaniu międzypokoleniowych relacji. To właśnie właściciele mieszkań są pełnoprawnymi gospodarzami tej przestrzeni. Oni także zdecydowali o jej funkcjach i nazwie „Öppen”, którą wybrali w głosowaniu.

Udogodnienia dla mieszkańców

Na terenie Osiedla Mickiewicza rozmieszczone są podejścia wody służące do podlewania zieleni wspólnej. Teren osiedla wzbogacono o elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, plac zabaw m.in. z nawierzchnią sprzyjającą bezpieczeństwu dzieci oraz z drewnianymi zabawkami.

W ramach inwestycji zamontowano także kilkanaście stojaków rowerowych, stację naprawy jednośladów oraz myjkę rowerową, wykorzystującą wodę deszczową. Miejsca postojowe dla mieszkańców zlokalizowano zarówno na zewnątrz, jak i w garażu podziemnym. Na terenie zewnętrznym znajdują się także miejsca postojowe dla taksówek.