Startuje rewitalizacja obszarowa Łodzi. Zobacz, co się zmieni

Ok. 1,2 mld zł dofinansowania UE w ramach 23 wniosków dotyczących projektów rewitalizacyjnych ma uzyskać w tym roku Łódź. Zdaniem władz miasta środki te zapoczątkują wieloletni proces rewitalizacji obszarowej Łodzi.

Autor: PAP 18 listopada 2016 11:33

- Projekt rewitalizacji obszarowej Łodzi startuje w tym momencie - w sposób symboliczny. Na środowej sesji przedstawiliśmy radnym propozycję budżetu, w którym po raz pierwszy znalazły się zadania z literą "R" jak rewitalizacja - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiając na konferencji w czwartek zakres planu rewitalizacji miasta.

Plan tworzy kilkadziesiąt projektów obejmujących m.in. całkowite remonty wszystkich kamienic w ośmiu kwartałach miasta, budowy i przebudowy ulic oraz miejsc rekreacji, uzbrojenie centrum w sieć ciepłowniczą, termomodernizacje budynków, rozwój komunikacji miejskiej, budowę Nowego Centrum Łodzi, rewitalizację zabytkowego osiedla Księży Młyn, jak również programy społeczne oraz inwestycje w kilkanaście placówek kultury.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezydent zaznaczyła, że większość projektów jest związanych z dofinansowaniem UE, które jest już zagwarantowane. "Musimy złożyć wniosek na konkursy, bo taka jest procedura, ale wsparcie mamy już zapewnione" - wyjaśniła.

"Ostatni rok upłynął nam na przygotowaniu dokumentacji technicznej i aplikacyjnej dla większości najciekawszych projektów inwestycyjnych z zakresu rewitalizacji. Na koniec tego roku chcemy pochwalić się spektakularnym w skali kraju sukcesem - zostaną złożone 23 wnioski na łączną kwotę ponad 2 mld zł, z czego spodziewamy się dofinansowania unijnego w wysokości ok. 1,2 mld zł. Do tej pory złożyliśmy sześć wniosków, w piątek składamy siódmy, kolejne zostaną złożone do końca grudnia" - poinformowała wicedyrektor Biura Strategii Miasta Karolina Włodarska.

Wśród złożonych wniosków znajdują się projekty o wartości ponad 150 mln zł, z czego dofinansowanie UE ma wynieść 90 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na rewitalizację dawnej elektrociepłowni EC1 Południowy Wschód, rozwój Narodowego Centrum Kultury Filmowej, wyposażenie Centrum Nauki i Techniki, informatyczne usługi przestrzenne w strefie wielkomiejskiej, rewitalizację Teatru Powszechnego - Polskie Centrum Komedii.

Kolejne projekty - o wartości 1,8 mld zł z dofinansowaniem UE 970 mln zł - które będą złożone jeszcze w tym roku dotyczą rewitalizacji m.in. osiedla Księży Młyn, przestrzeni przy ul. Tuwima i Moniuszki, projektów rewitalizacji ośmiu kwartałów w centrum, a także nowych funkcji łódzkich domów kultury, modernizacji bibliotek, unowocześnienia Muzeum Tradycji Niepodległościowych czy rozwoju komunikacji tramwajowej.

Do końca lutego 2017 r. planuje się też złożenie kolejnych trzech projektów o wartości 95 mln zł, dofinansowanych w wysokości 60 mln zł.

"Większość tych projektów - zwłaszcza te olbrzymie, dotyczące rewitalizacji obszarowej - zawiera studium wykonalności i program funkcjonalno-użytkowy. Z chwilą, gdy wszystkie wnioski zostaną złożone, przejdą formalną ocenę, będziemy mogli przystąpić do poszukiwania wykonawców. Wartość prac na niektórych kwartałach przekracza 250 mln zł i jest tam szereg prac do wykonania. Musimy zastanowić się, jak podzielić zadania i rozpisać na nie przetargi. Pierwsze miesiące 2017 r. będą czasem rozpisywania przetargów" - zaznaczyła prezydent Łodzi.

Według Zdanowskiej do pierwszych rozstrzygnięć przetargów powinno dojść we wrześniu przyszłego roku, a pierwszych prac budowlanych można spodziewać się od marca 2018 r. Projekty, które mają już swoje pozwolenia na budowę, będą realizowane szybciej.

Zgodnie z harmonogramem bieżącej perspektywy, wszystkie inwestycje powinny być zakończone i rozliczone do 2023 roku. Jednak władze miasta liczą, że uda się to rok wcześniej - co związane jest z oficjalnymi staraniami Łodzi o organizację w 2022 r. światowej wystawy, tzw. małego Expo, poświęconego rewitalizacji obszarów miejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych