Tak powstaje replika przedwojennej kamienicy na Pradze

Trwają przygotowania do budowy repliki przedwojennej kamienicy przy ul. Lubartowskiej 20 na warszawskiej Pradze Południe. Jak wspominaliśmy w pierwszej części dziennika budowy Lubartowskiej 20 budowa kamienicy natrafiła na nieoczekiwane problemy.

Autor: housemarket.pl 06 kwietnia 2018 11:14

Wynikają one z dwóch powodów: degradacji, słabej konstrukcji i wieku kamienicy sąsiedniej przy ul. Lubartowskiej 22 oraz źle ocenionej ekspertyzy budowlanej, z jaką spółka NC Investment kupiła działkę. Została ona odkupiona od innego inwestora wraz z pozwoleniem na budowę oraz z projektem budowlanym i ekspertyzą. Ekspertyza okazała się chybiona. Zawiodła w niej analiza stanu technicznego kamienicy z roku 1934 pod numerem 22. Południowa ściana tej kamienicy – tzw. noga tworząca prawą stronę bramy wjazdowej na podwórze – będzie stykać się bezpośrednio z północną ścianą budowanej obecnie repliki kamienicy pod numerem 20.

Trwa zatem wzmacnianie południowej ściany kamienicy nr 22. Bez jej usztywnienia i wzmocnienia nie jest możliwe wdrożenie jakichkolwiek robót budowlanych w inwestycji pod nr 20. Jak stwierdza kierownik budowy Marcin Padzik z firmy NC Construction jest to praca charakterystyczna dla robót w pracowniach konserwacji i wzmacniania zabytków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na początek jednak ścianę zabezpieczono palami z wbudowanymi dwuteownikami, a jeśli zajdzie taka potrzeba będzie także wzmocniona palami pośrednimi tworzącymi tzw. palisadę. Wzdłuż tych pali będzie wylewana ściana fundamentowa kamienicy nr 20.

W ostatnich tygodniach południową ścianę kamienicy nr 22 wzmocniono stalowymi prętami (wieńcami) w celu usztywnienia ściany. Ciągną się one w trzech rzędach na trzech różnych wysokościach ściany i wzdłuż całej jej szerokości z założeniem i kotwieniem na ściany boczne. Złożone są z prętów ze stali konstrukcyjnej o średnicy 8 mm. Zawinięcia wieńców na ściany wschodnią i zachodnią sięgają 40-100 cm. Pręty są wklejone w ścianę na dwuskładnikową żywicę epoksydową, która jest zaprawą naprawczą spajającą materiały konstrukcyjne.

- Był to niezmiernie żmudny i czasochłonny etap prac. Czynnikiem korzystnym było chociaż to, że jest to ściana bez okien, więc nasze prace nie kolidowały z życiem mieszkańców. Wszystko musiało odbyć się z najwyższą ostrożnością i delikatnością. Wycięcie w ścianie spoin pod wieńce nie mogło odbywać się metodami udarowymi, gdyż osłabiona ze starości ściana i spoiwo wapienno-piaskowe nie wytrzymałyby tego. Bardzo uważnie należało to wykonać szlifierkami kątowymi i ręcznie, aby nie wykruszyć cegieł ze ściany. Konstrukcja ściany jest z cegieł na bardzo kruchej zaprawie wapiennej, która jest słabym elementem spajającym tę kamienicę. Na tym między innymi polega olbrzymia korzyść mieszkańców domu pod numerem 22, że dzięki naszej budowie południowa część ich 84-letniej kamienicy uzyska zupełnie nowe parametry wytrzymałościowe konstrukcji budynku. Mieszkańcy żywo interesują się naszymi pracami konserwatorskimi tej ściany i wielokrotnie mamy okazję tłumaczyć im na czym te prace polegają i jakie wypływają z tego korzyści - relacjonuje kierownik budowy Marcin Padzik.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych