Tak powstaje replika przedwojennej kamienicy na Pradze

Z przebiegu dotychczasowych robót wyraźnie widać, że budynek reaguje na drgania przekazywane od ciężkiego sprzętu budowlanego i prawidłowej pracy konstrukcji. Między innymi w tym właśnie zakresie całkowicie zawiodła chybiona ekspertyza, z jaką NC Investment kupiła działkę przy Lubartowskiej 20. Kamienica pod numerem 22 jest obecnie całkowicie bezpieczna, gdyż praca ciężkich maszyn budowlanych pracujących udarowo jest teraz zakazana do czasu całkowitego usztywnienia i wzmocnienia jej południowej ściany. Repery będą nieustannie monitorowały ewentualne ruchy kamienicy, choć teraz żadne tąpnięcia nie występują.

Czynnikiem niekorzystnym – i całkowicie niezależnym od NC Investment oraz budowy Lubartowskiej 20 – jest stopień zdegradowania sieci podziemnej kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe w pasie bramy przejazdowej i nawadnianie gruntu pod płytkim fundamentem w granicy z kamienicą nr 22. Również te czynniki są współodpowiedzialne za niewielkie na szczęście osiadanie ściany-„nogi” kamienicy. W toku niegdysiejszej modernizacji kamienicy wymienione zostało orynnowanie. Ale już na odcinku podziemnym wspomnianej sieci podziemnej kanalizacji deszczowej niczego nie remontowano. Z tego powodu grunt pod ławą kamienicy nawadnia się, co również ma wpływ na osiadanie. Odpowiadają za to popękane rury żeliwne i ceramiczne z pierwszej połowy lat 30. ubiegłego wieku.

Harmonogram innych prac na kwiecień obejmuje m.in. wykonanie pali pośrednich palisady i pali ściany berlińskiej; wykonanie oczepu na palach w celu zespolenia konstrukcji zabezpieczenia wykopu i rozpór ściany berlińskiej i palisady. 

Rozpoczęcie wykopu pod płytę ściany fundamentowej Lubartowskiej 20. Roboty ruszą od południowej strony działki, czyli przeciwległej w stosunku do ściany-„nogi” Lubartowskiej 20.

W sprzyjających okolicznościach jest szansa na ukończenie w kwietniu całego wykopu pod nowo budowaną kamienicę. Wykop pod fundament w technologii białej wanny będzie musiał osiągać głębokość 4-4,5 m. Lustro wody na tym terenie występuje na poziomie 3 m, tak więc zajdzie potrzeba odpompowania 1-1,5 m wody.

Nieprzewidzianą stratę czasu poświęconego na konserwację kamienicy sąsiedniej spółka NC Construction będzie starała się zminimalizować poprzez intensywniejsze zaangażowanie na budowie zwiększonej liczby pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych