TBS Wrocław zbuduje 159 mieszkań

TBS Wrocław podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, działającym w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, na udzielenie kredytu o wartości 23 mln zł. Finansowanie pozwoli gminnej spółce zakończyć rozpoczętą w marcu inwestycję mieszkaniową przy ul. Pakistańskiej, dzięki której powstanie 159 mieszkań czynszowych.

Autor: HouseMarket.pl 17 listopada 2016 14:05

BGK działający w Grupie PFR, realizuje w ten sposób jeden z priorytetów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jakim jest zwiększanie dostępu Polaków do tanich mieszkań czynszowych. 16 listopada spółka gminna TBS Wrocław podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki której zrealizuje inwestycję mieszkaniową przy ul. Pakistańskiej. To kolejna umowa BGK podpisana w ramach nowego rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego.

Całość inwestycji będzie kosztować prawie 34 mln zł, a kredyt w wysokości 23 154 000 zł pozwoli na zbudowanie 159 lokali mieszkalnych o powierzchni prawie 8 tys. mkw. oraz 136 miejsc postojowych o powierzchni 1788 mkw. w garażu wielostanowiskowym. Inwestycja rozpoczęła się w marcu 2016 r., a planowany termin jej zakończenia to październik 2017 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budownictwo czynszowe wymaga wzmocnienia

- Społeczne budownictwo czynszowe w ocenie rządu wymaga nadal istotnego wzmocnienia. Przyjęty 27 września 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje uwzględnienie TBS w zintegrowanym systemie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, stanowiącego drugi filar programu Mieszkanie Plus. Zmiany, jakie rząd skieruje do Sejmu na początku 2017 r. przyczynią się do wzrostu efektów społecznego budownictwa czynszowego. Ważne będzie większe wykorzystanie istniejącego, a niedostatecznie dostrzeganego w ostatnich latach potencjału inwestorów budownictwa społecznego – powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Udzielony dzisiaj kredyt wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a w szczególności w jeden z jej priorytetów jakim jest zwiększenie dostępu Polaków do tanich mieszkań czynszowych. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu BGK w finansowanie społecznego budownictwa czynszowego, powstało już ponad 100 tysięcy mieszkań w całym kraju – powiedział Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w BGK.

Działalność TBS Wrocław już od ponad 18 lat wpisuje się w potrzeby mieszkaniowe Wrocławia. Mieszkania na wynajem budowane w systemie towarzystwa budownictwa społecznego znajdują najemców najczęściej wśród ludzi młodych. Ponadto takimi mieszkaniami zainteresowani są osoby mieszkające w substandardowych mieszkaniach komunalnych, chcące poprawić sobie warunki bytowe. Mieszkaniami społecznymi zainteresowane są także osoby spoza Wrocławia, które w dużej aglomeracji upatrują dla siebie szansę na pozyskanie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Wszystkie mieszkania znajdujące się w zasobach TBS Wrocław , jak i obecnie budowane, powstały przy ścisłej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, której ramy wyznacza ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Ustawa ta na przestrzeni lat zmieniała się i proponowała różne zasady finansowania inwestycji. Obecnie na podstawie zmiany obowiązującej od 25.10.2015 r. spółka może skorzystać z finansowania zwrotnego w formie kredytu preferencyjnego i ustalić wysokość czynszu na poziomie do 5 proc. wartości odtworzeniowej.

- Oddajemy najemcom do użytku mieszkania całkowicie wykończone, w wersji pod klucz, przy czym jakość robót wykończeniowych jest bardzo wysoka. Mieszkania są energooszczędne i zapewniają komfort zamieszkiwania. Mieszkania mają panele podłogowe w pokojach i przedpokojach, a łazienki wyposażone są w wannę lub kabinę natryskową, miskę ustępową, umywalkę, baterie natomiast kuchnia w zlewozmywak i kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną – powiedział Witold Turzański, wiceprezes zarządu TBS Wrocław.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych