Termy Warmińskie na celowniku Condohotels Management

Condohotels Management z Ostródy jest zainteresowana prowadzeniem Term Warmińskich. Spółka zarządza obecnie dwoma hotelami, apartamentowcem, centrum SPA, restauracjami i aquaparkiem.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 30 września 2015 08:15

Upłynął termin na wnioski od firm zainteresowanych prowadzeniem Term Warmińskich. Jak poinformował starosta lidzbarski Jan Harhaj, jedynym podmiotem, który się zgłosił jest Condohotels Management. "W tej sytuacji 2 października rozpoczynamy z tą spółką negocjacje, po których wyznaczymy termin złożenia oferty" - powiedział starosta.

Firma, która chce zostać operatorem Term Warmińskich, zarządza obecnie dwoma komfortowymi hotelami, apartamentowcem, centrum SPA, restauracjami i aquaparkiem w Ostródzie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To już druga próba wyłonienia operatora lidzbarskich term. Poprzednio równieżzgłosiła się jedna firma, było to Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe Zamek-Ryn. Jednak w sierpniu negocjacje odwołano, bo strony nie osiągnęły porozumienia, co do warunków koncesji.

Firma ma pokryć wszystkie koszty

Powiatowy samorząd oczekuje, że prywatny partner będzie świadczył usługi z wykorzystaniem infrastruktury kompleksu basenowo-rekreacyjnego na własną odpowiedzialność. Operator ma pokrywać wszystkie koszty eksploatacji urządzeń, remontów i napraw. Będzie pobierał opłaty od osób korzystających z term, a powiatowi ma płacić czynsz dzierżawny, naliczany jako odsetek od tych przychodów. Koncesja ma być przyznana na okres nie dłuższy niż 15 lat.

Według starostwa, od tego czy i kiedy zostanie wyłoniony operator zależy termin otwarcia Term Warmińskich. Jak mówił Harhaj, zakończyły się już odbiory techniczne większości basenów i starostwo czeka na pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Termy były budowane przez trzy lata. Początkowo zapowiadano, że będą gotowe w 2014 r., ale w trakcie inwestycji splajtował główny wykonawca. Z tego powodu starostwo musiało ogłosić nowe przetargi na dokończenie prac.

Termy najdroższą inwestycją unijną

Lidzbarskie termy należą do najdroższych unijnych inwestycji na Warmii i Mazurach. Koszt ich budowy szacowany jest na ponad 93 mln zł, ale - według lokalnych mediów - może być wyższy o 12 mln zł. Poza kompleksem całorocznych basenów, wykorzystującym wody termalne, powstała tam kotłownia, sauny i sale konferencyjne, "wioska wakacyjna" z ponad 30 domkami wypoczynkowymi, centrum aktywności z placami zabaw, boiskami, parkiem linowym i ścianką wspinaczkową oraz tereny zielone.

Inwestycja wzbudza kontrowersje, ponieważ woda zasilająca baseny ma temperaturę 20,7 st. C i wymaga podgrzewania. Z tego powodu niektóre media - w tym niemiecki "Der Spiegel" - umieściły projekt "zimnych term" na liście "euroabsurdów".

Zawiadomienie o podejrzeniu nieprawidłowości przy tej inwestycji złożyła w prokuraturze b. posłanka PO Lidia Staroń. Trwające blisko 1,5 roku śledztwo umorzono pod koniec 2014 r. wobec braku znamion czynu zabronionego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych