Trzech inwestorów, jedna Gwiazda Morza



PropertyNews.pl - 01 marca 2018 14:34


Za Gwiazdą Morza stoją nieprzypadkowi inwestorzy: Krzysztof Sobolewski, doświadczony finansista, deweloper, który poza Gwiazdą Morza pełni funkcję prezesa zarządu Shipyard City Gdańsk – spółki odpowiedzialnej za rewitalizację terenów Młodego Miasta w Gdańsku, Zygmunt Skoczke – wieloletni inwestor w nieruchomości wakacyjne na Pomorzu oraz Ryszard Korczak - współwłaściciel firmy Joanna, a równolegle inwestor na rynku nieruchomości na terenie woj. mazowieckiego i pomorskiego.

Jak przebiegały początki realizacji inwestycji? Wybór lokalizacji i koncepcji działalności?

Krzysztof Sobolewski: To od samego początku nie był to łatwy projekt. Tereny, na których budujemy pierwotnie obejmowały 18 działek. Musieliśmy je pozyskać, scalić i wtórnie podzielić. Zajęło to cztery lata. Musieliśmy się również zmierzyć z decyzją w sprawie przyszłego standardu obiektu. Doskonała lokalizacja, zaledwie 120m od otwartego morza w Nadmorskim Parku Krajobrazowym powoduje, że ten obiekt musi wyrastać ponad przeciętność. Kolejnym wyzwaniem było samo Władysławowo, które przez lata nie miało szczęścia do władz. To powodowało, że do miasta nie spływały środki unijne, a prywatni inwestorzy z większym przekonaniem patrzyli na inne lokalizacje. Jak wspomniałem wcześniej kurort już się zmienia. Powstała więc szansa na wpisanie się w szerszy proces zmian, jakie zachodzą w mieście.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyglądało otoczenie rynkowe na rynku, kiedy planowaliście Państwo przedsięwzięcie? Konkurencja? Potencjał?

Ryszard Korczak: Zmieniająca się sytuacja na południu Europy powoduje, że polskie kurorty w wakacje przeżywają prawdziwy boom. Oczywiście wynika to również z coraz lepszej oferty w polskich miastach. Wiele ciekawych obiektów powstało np. na południu Polski i na Pomorzu Zachodnim. Nam udało się znaleźć niszę – odpowiednie miejsce i czas, w które wpasowaliśmy naszą inwestycję.

Zygmunt Skoczke: O sytuacji rynkowej w tej części Władysławowa można mówić bardzo długo. Nie bez podstaw miasto w sezonie odwiedza 700-800 tys. turystów. To polska stolica wakacyjna. Jednak jakimś zrządzeniem losu każdy, kto szukał w niej noclegu o wysokim standardzie spotykał się z próżnią. Miłośnicy sportów wodnych nie mieli miejsca, w którym mogliby zatrzymać się w komfortowych warunkach. Najczęściej zmuszeni byli spać pod namiotami lub w przyczepach kempingowych. W sezonie jest ich tylu, że znalezienie wolnego miejsca na polach kempingowych graniczy z cudem. Z kwaterami prywatnymi, pensjonatami i mniejszymi hotelami jest tak samo. To była podstawa do naszej decyzji jeszcze na etapie przygotowywania się do postawienia budynków apart hotelowych w latach 2013 i 2015. Powstający obecnie hotel zepnie klamrą całość resortu i uzupełni jego niezbędną infrastrukturę o baseny, restauracje, rozbudowane centrum SPA i fitness. To, czego również brakuje we Władysławowie to oferta dla klientów korporacyjnych. Liczymy, że Gwiazda Morza pozwoli skierować ich zainteresowanie nad polskie morze przez cały rok.

Dziś inwestycje condo nad morzem są bardzo popularnym sposobem na lokowanie kapitału, ale jeszcze kilka lat temu tego typu projekty były kojarzone z możliwościami dużego zarobku, ale i dużego ryzyka. Nie obawialiście się Panowie, że informacje o „nietrafionych” projektach mogą źle wpłynąć na markę Gwiazdy Morza?

Ryszard Korczak: Zdecydowaną większość klientów hotelu stanowią właściciele apartamentów z dwóch już funkcjonujących części resortu. Mamy bezpośredni kontakt z większością z nich i wiemy, że swoją decyzję opierają na dobrych, a nawet można powiedzieć, że bardzo dobrych doświadczeniach z Gwiazdą Morza. Największy wpływ na opinię naszych klientów ma przejrzystość rozliczeń i wyniki obłożenia, jakie generujemy przez 5 lat funkcjonowania apart hotelu. Zapracowaliśmy więc na zaufanie. Poza tym przygotowana przez nas oferta condo hotelu ma swoje oparcie w gruntownych analizach i wyliczeniach, uwzględniających również dotychczasowe doświadczenia naszej spółki we Władysławowie. W każdej branży trafiają się mniej lub bardziej wiarygodni partnerzy i nie da się wykluczyć, że historie z przeszłości się nie powtórzą. Model condo jest rodzajem inwestycji, która jest dobrze zabezpieczona – wpisem do hipoteki, jednak tym, co inwestorzy powinni brać przede wszystkim pod uwagę jest wiarygodność i doświadczenie inwestora.

Czytaj więcej na PropertyNews.pl