W Krakowie marzą o domu z ogródkiem

Na krakowskim rynku nieruchomości widać obecnie rosnące zainteresowanie nieruchomościami o dużym metrażu zlokalizowanymi na przedmieściach.

Autor: HouseMarket.pl 25 sierpnia 2016 15:32

Zwłaszcza te dysponujące tarasem lub ogrodem szybko znajdują nowych właścicieli. Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Krakowie, muszą przygotować się, że przeciętna rata wyniesie 1792 zł. Eksperci podpowiadają, jak można ją obniżyć nawet o kilkaset złotych.

Krakowiacy marzą o domu z ogródkiem

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W stolicy Małopolski największym zainteresowaniem cieszą się obecnie małe mieszkania, w cenie do 200 000 zł. Takie oferty najczęściej wybierane są przez inwestorów, który są dość aktywni na krakowskim rynku nieruchomości.

– Zauważamy również spore zainteresowanie większymi, trzy-i czteropokojowymi mieszkaniami na przedmieściach – wylicza Magdalena Baranowska, ekspert Metrohoue. – W tym przypadku nabywcami są często osoby, którzy zakupiły małe mieszkania i teraz, zakładając rodziny, szukają większego lokum. Liczne są też zapytania dotyczące nieruchomości z rynku pierwotnego z ogródkami lub tarasami, niestety takich propozycji jest bardzo niewiele.

Niesłabnącą popularnością cieszą się Bronowice i Podgórze. Ze względu na niskie koszty, bardzo dobrze sprzedają się także mieszkania w Nowej Hucie. Ceny transakcyjne na krakowskim rynku utrzymują się na poziomie zbliżonym do tego, jaki obowiązał przed rokiem, a przeciętny koszt metra kwadratowego jest obecnie nieznacznie niższy niż 6 tys. zł.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Osoba, która planuje kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po przeciętnej cenie w Krakowie, zapłaci za nie ok. 357 900 zł. Aby na ten cel uzyskać kredyt, musi mieć 10 proc. wkładu własnego, czyli 35 790 zł oraz dochody pozwalające na zapłacenie raty w wysokości 1792 zł. Warto jednak dodać, że może ona być istotnie niższa. Można ją zmniejszyć na trzy sposoby.

Pierwszy to porównywanie ofert i znalezienie tej najtańszej. W ten sposób ratę na opisane wyżej mieszkanie w Krakowie można obniżyć o 72 zł. Może się wydawać, że to niewiele, ale w skali 25 lat da nam to oszczędność wynoszącą 21633 zł. Drugim sposobem jest wydłużenie okresu kredytowania. Banki są zobowiązane przepisami, aby proponować nam okres 25 lat, ale można go wydłużyć do maksymalnie 35 lat.

Wtedy rata będzie niższa o 274 zł. Trzeba jednak dodać, że przepisy stanowią, że taki kredyt otrzymają tylko osoby, które byłoby stać na  spłatę wyższej raty, wyliczonej dla okresu 25 lat. Nie jest to więc sposób na poprawę dostępności kredytu dla osób z niskimi dochodami, lecz jedynie na obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań.

Trzeci sposób to zebranie wyższego wkładu własnego lub uzyskanie dopłaty, co pozwoli obniżyć potrzebną kwotę kredytu. Dla przykładu, mając nie 10 proc., lecz 20 proc. wkładu własnego, zapłacimy ratę niższą o 189 zł. Oczywiście efekty wszystkich trzech rozwiązań można połączyć.

– Trzeba jednak dodać, że niestety obecnie dość trudno jest uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego, gdyż w programie „Mieszkanie dla młodych” dostępne są pieniądze na dopłaty, które będą wypłacane dopiero w 2018 r. – przypomina Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

– Skorzystają z nich więc głównie osoby, kupujące mieszkania nowe, będące dopiero w budowie. Ci, którzy planują nabyć lokal na rynku wtórnym albo muszą przekonać sprzedającego, aby zgodził się część pieniędzy otrzymać dopiero w 2018 r. (co może być bardzo trudne), albo zaczekać do stycznia. Wtedy odblokowana zostanie bowiem pula 373 mln zł na dopłaty wypłacane w przyszłym roku. Wtedy osoby spełniające warunki programu od razu będą mogły uzyskać dofinansowanie. Prawdopodobnie zainteresowanie będzie jednak wtedy tak duże, że pieniędzy wystarczy na ok. trzy miesiące – uważa Jarosław Sadowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych