W łódzkich zrewitalizowanych kamienicach powstały mieszkania chronione

Szesnaścioro łodzian z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi – będzie mogło zamieszkać w czterech mieszkaniach chronionych przygotowanych w zrewitalizowanych kamienicach w centrum miasta.

Autor: PAP 06 września 2021 12:41

Lokatorów z niepełnosprawnościami w codziennym życiu i w utrzymaniu i w rozwijaniu samodzielności wspierać będą operatorzy - dla trzech lokalizacji zostali już wybrani, niebawem ogłoszony zostanie konkurs dla czwartego lokum - przekazała PAP rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak.

Cztery mieszkania chronione mieszczą się w odnowionych kamienicach przy ul. Kilińskiego 39 (3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (5 miejsc) i przy ul. Wschodniej 42 (5 miejsc). Lokale liczą od 97 do 200 mkw., w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Obok mebli, sprzętu AGD, pościeli, naczyń itp. uwzględniono w nich także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dwa z wymienionych lokali będą mieszkaniami treningowymi, w których czas pobytu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi od 3 do 12 miesięcy, a dwa kolejne - wspieranymi, gdzie można przebywać do dwóch lat, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. W każdym, zależnie od potrzeb lokatorów, będą pojawiali się opiekunowie mieszkania i asystenci osób z niepełnosprawnością.

"Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić. Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania i zostaną przygotowane do samodzielnego życia. Z kolei mieszkania wspierane mogą stać się docelowymi dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Dzięki korzystaniu z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. Uruchamianie takich mieszkań to kierunek, w którym chcemy iść" - wyjaśnił zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami Piotr Kowalski,

O miejsce w mieszkaniu chronionym mogą ubiegać się pełnoletni łodzianie mający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też mający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby te nie mogą jednak wymagać całodobowego wsparcia. Za pobyt w przydzielonym pokoju obowiązuje opłata w wysokości 30 proc. miesięcznego dochodu.

Rzeczniczka łódzkiego MOPS przypomniała, że nie są to pierwsze mieszkania chronione ulokowane w obszarze rewitalizacji miasta, ponieważ pod koniec ubiegłego roku lokal dla pięciu osób otwarto w kamienicy przy ul. Gdańskiej. W najbliższych latach - po zakończonej, kompleksowej renowacji kolejnych budynków - przybędzie ich jeszcze sześć, a w nich łącznie 25 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Łódź prowadzi także mieszkania chronione poza obszarem rewitalizowanym - jest w nich w sumie 40 miejsc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych