W Poznaniu otwarto kolejne mieszkanie chronione

Przy ulicy Rybaki w Poznaniu otwarte zostało kolejne w mieście mieszkanie chronione. W lokalu zamieszka pięć osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Autor: PAP 09 maja 2022 09:05

Mieszkanie chronione przy ul. Rybaki ma pięć pokoi, dwie łazienki i kuchnię. Lokal przekazał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, a prowadzi je Stowarzyszenie Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego "Zrozumieć i Pomóc".

Jak przypomniał poznański magistrat, to drugie takie miejsce w Poznaniu - pierwsze powstało w 2006 roku. W 2022 roku stowarzyszenie otrzymało 190 tys. zł miejskiej dotacji na zapewnienie pomocy ich lokatorom - w tym 45 tys. zł na wyposażenie nowego mieszkania przy ul. Rybaki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zapotrzebowanie na tego typu mieszkania jest bardzo duże, dlatego uznaliśmy, że trzeba stworzyć kolejny lokal" - zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego "Zrozumieć i Pomóc" Katarzyna Majer.

"Wspieramy osoby, które w nim mieszkają, w dążeniu do samodzielności. Pomagamy im odnaleźć się na rynku pracy, ułatwiamy kontakt z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, w których można znaleźć pomoc" - dodała.

Zaznaczyła, że mieszkania chronione powstają, ponieważ osoby po kryzysie psychicznym są narażone na wykluczenie społeczne. Po pierwszym epizodzie choroby i pobycie w szpitalu, często ich sytuacja osobista się komplikuje - nie zawsze mogą wrócić do domu, w którym wcześniej mieszkały.

Lokatorzy mieszkań chronionych oprócz dachu nad głową mają zapewnioną rehabilitację - poprzez wykonywanie codziennych czynności i prac, od sprzątania i gotowania, przez administrację, aż do wspólnego spędzania czasu wolnego. Aby zostać przyjętym do takiego lokalu, należy skontaktować się z zarządem stowarzyszenia; informacje można też uzyskać na stronie internetowej: zrozumiecipomoc.pl/mieszkanie-chronione.

Poznański magistrat poinformował, że stowarzyszenie prowadzi także dwa Środowiskowe Domy Samopomocy w Poznaniu, oparte na międzynarodowym modelu domów-klubów "Fountain House".

Jak podano, "pierwsza taka placówka powstała w latach 40. w Nowym Jorku, a swoją nazwę przyjęła ze względu na znajdującą się w pobliżu fontannę. Obecnie na świecie działa kilkaset tego typu domów, w każdym z nich realizowany jest ten sam model rehabilitacji społecznej i zawodowej. Jego celem jest stworzenie warunków, dzięki którym mieszkańcy mogą się usamodzielnić".

W domach prowadzonych przez stowarzyszenie "Zrozumieć i Pomóc" w Poznaniu wsparcie znajduje ponad setka osób po przebytym kryzysie psychicznym. Stowarzyszenie prowadzi też kluby popołudniowe oraz jest operatorem dwóch mieszkań socjalnych ze wsparciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych