W Rynie powstaną mieszkania dla "zaradnych"PAP - 29 marca 2016 09:26


Ryn znalazł sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi, których nie stać na kupno własnego M na kredyt. Gmina zbuduje blok na 16 mieszkań przeznaczonych dla młodych i "zaradnych".

Burmistrz Rynu Józef Karpiński poinformował, że blok z 16 mieszkaniami komunalnymi ma być gotowy w przyszłym roku. - Obecnie opracowywany jest projekt architektoniczny budynku. Ci, których stać budują domy, ale nie wszystkich na to stać. Brakuje u nas mieszkań - tłumaczył.

Ryn nazwał lokalny program mieszkaniowy „Dla zaradnych”. Polega on na tym, że miejska spółka na działce należącej do miasta zbuduje blok przeznaczony dla mieszkańców gminy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Preferowane są rodziny z dziećmi lub rodzice samotnie wychowujący dzieci, a także osoby samotne. Ci, którzy chcą otrzymać zbudowane przez gminę mieszkanie nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego budynku, czy mieszkania oraz od co najmniej dwóch lat nie mogą zalegać z opłatami za zajmowany obecnie lokal. Z programu wykluczane będą osoby, u których z powodu zakłócania ciszy, czy porządku interweniowała policja lub zarządca budynku oraz osoby, które w ostatnim roku korzystały z dodatku mieszkaniowego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z wyliczeń gminy Ryn wynika, że koszt budowy metra kwadratowego budynku wyniesie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy budynku przez 20 lat będą spłacać koszt budowy swojego lokalu, a gdy spłacą wszystkie raty mieszkanie stanie się ich własnością. Z symulacji gminy Ryn wynika, że mieszkanie w tym programie będzie mogła uzyskać np. czteroosobowa rodzina, której miesięczny dochód netto wynosi 2,7 tys. zł. W przypadku osób samotnych wystarczy dochód netto w wysokości 2 tys. zł. każda z rodzin jednorazowo będzie musiała wpłacić 10 proc. wartości mieszkania tj. od 10 tys. zł za mieszkanie 38 mkw. do 18,9 tys. zł za mieszkanie o powierzchni 70 mkw.

Ryn pomysł budowy mieszkań dla mieszkańców gminy zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki, która buduje już drugi blok w takim programie. Mieszkania w Mikołajkach cieszą się ogromną popularnością, w Rynie jest jeszcze kilka wolnych mieszkań.