Więcej niż osiedle. Architekci o koncepcji rozwoju Soho Factory

WWAA i Konkret opracowało koncepcję urbanistyczną dla warszawskiego Soho Factory. Architekci zaprojektowali tętniącą życiem przestrzeń o wielu funkcjach.

PropertyDesign.pl

Autor: PropertyDesign.pl 28 lipca 2017 10:16

Koncepcja kontynuuje tworzenie realizowanego od 2008 r. nowego fragmentu miasta, który harmonijnie wpisze się w atmosferę praskiego Kamionka, kreując jednocześnie przyjazną przestrzeń do mieszkania, pracowania i spędzania wolnego czasu.

Soho Factory to ponad 8 hektarów centralnie zlokalizowanej, postindustrialnej przestrzeni przy ul. Mińskiej 25, która jest przywracana miastu w ramach zrównoważonej rewitalizacji i nowych projektów inspirowanych klimatem starej Pragi, spojonych inicjatywami społeczno-kulturalnymi. Odwołanie się do handlowego, kulturalnego oraz industrialnego dziedzictwa dzielnicy pozostaje głównym punktem odniesienia dla wszystkich planowanych inwestycji. Prezentowane założenia funkcjonalno-programowe dla projektu urbanistycznego są wynikiem wieloletniego procesu, którego początki sięgają 2008 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Kiedy wprowadzaliśmy się do niewielkiego biura w budynkach przy ulicy Mińskiej, nie mogliśmy przewidzieć, że przyjdzie nam zmierzyć się z zadaniem wyznaczenia kierunku transformacji całego kompleksu. Nasze główne zamierzenie przyświecające tworzonej koncepcji polegało na tym, żeby zachować i zrewitalizować wszystko to, co wartościowe dla przyszłych mieszkańców i użytkowników. Efektem tych założeń było wyodrębnienie tzw. strefy „Z” obejmującej w większości obiekty historyczne, w których już dziś bije serce Soho. Wokół niej znalazło się miejsce na dobrze zaprojektowane przestrzenie mieszkalne i wypoczynkowe, a także na cały wachlarz przestrzeni biurowych, handlowych i usługowych – mówią Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska, założyciele i współwłaściciele pracowni architektonicznej WWAA.

W przygotowywanym projekcie uwzględniono zachowanie bądź ponowne wykorzystanie jak największej liczby budynków postindustrialnych, tworzących wewnętrzną „starówkę” – strefę dziedzictwa. Będą one dostosowane do nowych funkcji centrotwórczych, działających w skali dzielnicy, a nawet miasta. Punktem wyjścia były rynki np. we Wrocławiu czy Zamościu, w centrum których umieszczono budynki mieszczące funkcje, które przyciągają ludzi – ratusz, muzeum, hala targowa.

Tętniąca życiem Piesza Aleja

Architekci postanowili też wykorzystać potencjał wyjątkowej, jak na były teren fabryczny, centralnie ulokowanej strefy zieleni, która zostanie przekształcona w tętniącą życiem Pieszą Aleję. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego, stanie się ona główną osią komunikacyjną Soho. Rekreacyjny charakter zieleńca podkreślą system drewnianych tarasów połączonych ścieżkami z odzyskanej trylinki oraz rozrzuconymi placami zabaw i pawilonami. Jak klamra spinającą wszystko w jedną całość przez teren pieszy przewija się motyw torów – to pamiątka po industrialnej historii terenu, gdzie ślady po oryginalnych pofabrycznych kolejkach można odnaleźć w paru miejscach. Ta Piesza Aleja, której oś wyznaczają dwa budynki-dominanty, a pierzeję po jednej stronie budują historyczne obiekty, jest znakiem rozpoznawczym całego miejsca.

- W przedstawianej koncepcji, przewidziane przez nas liczne funkcje usługowe, kulturowe i handlowe stanowią podstawowy warunek zaistnienia tego miejsca, jako w pełni wystarczalnej oraz zrównoważonej społecznie i projektowo przestrzeni miejskiej – dodają Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych