Wieża mieszkalna w Łodzi dzięki lex deweloper? Przy Piotrkowskiej może wyrosnąć kolos

Działka przy ul. Piotrkowskiej 154 w Łodzi może zostać zabudowana. Inwestor, łódzki biznesmen Piotr Misztal, korzystając z zapisów tzw. specustawy mieszkaniowej, zamierza wznieść na niej 72-metrowy budynek mieszkalny.

Autor: Housemarket.pl/UM Łódź 20 września 2021 10:59

To już trzecia próba wybudowania na tej działce budynku. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt przedstawiony na początku 2020 r. Przewidywał on wzniesienie na działce futurystycznego drapacza chmur o wysokości 110 metrów. Do realizacji nie doszło, bo na przeszkodzie stanęły zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz dzięki ustawie tzw. lex deweloper biznesmen może wybudować wieżowiec mieszkalny.  Plan zabudowy terenu musi zyskać jeszcze aprobatę Rady Miejskiej.

Prywatny bar, basen oraz strefa relaksu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt budynku, przygotowany przez architektów łódzkiego studia , ma założoną wysokość 72 metrów. Będzie miał 20–23 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której mieścić się mają pomieszczenia techniczne oraz lounge bar stanowiący strefę wspólną mieszkańców. Na parterze zaplanowano lokale dla gastronomii, strefę wejściową oraz wjazd na parking, który będzie znajdował się na wyższych piętrach (do 61 miejsc parkingowych). Od piątej kondygnacji w górę w wieżowcu będą mieszkania w liczbie pomiędzy 85 a 110. Przy czym na VI piętrze lokatorzy będą mieć do dyspozycji basen i strefę relaksu, a na antresoli także siłownię.

Uzgodniona z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków geometria bryły budynku (wypracowana po wielomiesięcznych konsultacjach) nawiązuje charakterem do obecnego przy ul. Piotrkowskiej łódzkiego modernizmu. Gmach zostanie wkomponowany w otoczenie poprzez nawiązanie wysokością uskoków w bryle do sąsiednich budowli. Akceptacja ŁWKZ była niezbędnym warunkiem realizacji projektu, który jest zlokalizowany w strefie zabytkowej zabudowy.

Inwestor uzyskał już pozwolenie na przebudowę sieci wodociągowej i gazowniczej znajdujących się na jego działce. Budowa wieżowca będzie wymagała ich przeniesienia. O losach projektu zdecydują radni miejscy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych