Wynajem przegrywa z kupnem

Polacy coraz częściej wolą kupić mieszkanie niż je wynajmować. Przyczyniła się do tego wysoka cena najmu, często średnie warunki lokalowe i porównywalna z kosztami najmu kwota miesięcznej raty kredytu.

Autor: HouseMarket.pl 29 listopada 2016 15:15

Na własne M decydują się młodzi, którzy szukają inwestycji z bezpiecznym systemem finansowania i możliwie niskim wkładem własnym.

Średnia cena najmu za mieszkanie w sercu Wielkopolski o wielkości około 50 mkw. wynosi od 2 do 2,5 tys. zł miesięcznie, podczas gdy w ubiegłym roku stawki kształtowały się na poziomie 1,8 tys. zł, a w poprzednich latach jeszcze niżej. Z kalkulacji bankowych wynika, że przeciętna rata kredytu wynosi od 1,5 do2 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tak więc procent młodych decydujących się na kredyt hipotecznych stale rośnie. Wszystko podyktowane jest dostępnością mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych i bezpiecznymi zasadami finansowania. Zyskują inwestycje, które wpisują się w ramy rządowego wsparcia, posiadają zamknięty rachunek powierniczy i atrakcyjny system płatności. Dla kupujących ważna jest również lokalizacja – dogodny dojazd do centrum Poznania, bliskość placówek edukacyjnych i dobre zaplecze usługowo-handlowe.

Luboń, często nazywany sypialnią Poznania, spełnia wymagania wielu rodzin. Na wyciągnięcie ręki są sklepy, markety, przedszkola, szkoły, a także tereny zielone i rekreacyjne. Inwestycja Wschodnia 19 mieszcząca się w Nowym Centrum Lubonia posiada wiele zalet, na które zwracają uwagę osoby poszukujące własnego M. Jednym z nich jest MdM. W projekcie pięciokondygnacyjnego budynku znajdują się mieszkania łapiące się w ramy dopłat państwowych. Ważną kwestię stanowi również zamknięty rachunek powierniczy.

– Wschodnia 19 to projekt objęty zamkniętym rachunkiem powierniczym. Co to znaczy? Deweloper jest zobligowany do 100 proc. zabezpieczenia finansowego realizowanej budowy. W myśl takiego założenia pieniądze klientów są zwalniane z konta rachunku powierniczego dopiero w momencie zakończenia wszystkich prac budowlanych, nie zaś w momencie wykonania poszczególnych etapów, jak ma to miejsce w otwartym rachunku powierniczym – podkreśla Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się inwestycje z systemem płatności 10/90. Na Wschodniej 19 taki system oznacza, że podczas podpisania umowy deweloperskiej na  rachunek powierniczy wpływa tylko 10 proc. wartości nieruchomości, natomiast pozostałe 90 proc. jest wpłacane po zakończeniu budowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych