YIY wybrał wykonawcę inwestycji Żurawie w Gdańsku

Fiński deweloper YIT wybrał generalnego wykonawcę części mieszkaniowej wielofunkcyjnego obiektu Żurawie. Przetarg wygrała firma Mota-Engil.

Autor: Housemarket.pl 15 października 2021 08:51

Inwestycja powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności.

– Ruszamy z budową naszej pierwszej gdańskiej inwestycji Żurawie na Młodym Mieście. Właśnie zakończyliśmy procedurę przetargową, w wyniku której wyłoniony został generalny wykonawca – firma Mota-Engil – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowoczesny design inspirowany historią Gdańska

Inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, niedaleko Europejskiego Centrum Solidarności oraz historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosić będzie ponad 40 500 mkw. Na parterze każdego z nich znajdą się lokale handlowo-usługowe. Mota-Engil wybuduje dla YIT 243 mieszkania o powierzchni od 29 do 92 mkw. Zakończenie części mieszkaniowej inwestycji, którą obejmuje kontrakt przetargowy, planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

Z mieszkań rozpościerać będzie się widok na panoramę okolicy, którą wyróżniają górujące nad miastem dźwigi stoczniowe, stanowiące ważny element dziedzictwa miasta. To właśnie te żelazne kolosy stanowiły inspirację dla nazwy realizowanej przez YIT inwestycji Żurawie. Przyszli mieszkańcy otrzymają do dyspozycji przestrzenie zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards”, która zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na użytkowników budynków czekają naziemne i podziemne miejsca parkingowe, wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych i hybrydowych, a także komórki lokatorskie.

Pracą nad projektem Żurawi kierował profesor Rainer Mahlamäki, jeden z najwybitniejszych fińskich architektów, który znany jest w Polsce m.in. z koncepcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK stworzyli projekt budynków, które łączą w sobie elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury.

– Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników oraz lokalnej społeczności. Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały – mówi prof. Rainer Mahlamäki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych