Zobacz, jak wygląda mieszkanie w inwestycji PRS

Najem instytucjonalny mieszkań, w skrócie PRS to budownictwo mieszkaniowe przeznaczone na wynajem. Powstające na jego potrzeby lokale, zarządzane przez inwestora, oferują w pełni urządzone wnętrza o wysokim standardzie wykończenia. Dzięki temu stanowią ciekawą alternatywę dla młodych ludzi, którzy nie chcą, poprzez zakup mieszkania, wiązać się z jednym miejscem na całe życie. Oto jedno z mieszkań w takiej inwestycji.

Autor: housemarket.pl 30 marca 2022 11:24

Najem instytucjonalny mieszkań to nowy model biznesowy na rodzimym rynku nieruchomości. I choć liczbę mieszkań na wynajem szacuje się na ponad 1,2 mln to komercyjny rynek wynajmu mieszkań w Polsce dopiero ewoluuje. Przełom nastąpił po 2019 r., kiedy kolejne firmy prywatne zaczęły ogłaszać i realizować projekty obejmujące często wielotysięczny zasób mieszkań.

Charakterystyczna dla Polski jest kluczowa rola zagranicznych inwestorów. Jednym z nich jest holenderska rodzinna firma, obecna na rynku od ponad 100 lat - Van der Vorm Vastgoed Groep, która przy Al. Solidarności w Warszawie zaaranżowała 55 mieszkań na wynajem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Budynek mieszkalny na Al. Solidarności to kolejna inwestycja Van der Vorm Vastgoed Groep w Polsce. W tej lokalizacji oferujemy 55 nowoczesnych i wygodnych mieszkań z przestronnymi balkonami, które zostały zaprojektowane i wyposażone z myślą o potrzebach przyszłych najemców. Chcemy, aby nasze mieszkania były urządzone praktycznie, a z drugiej strony by nasi najemcy czuli się tam dobrze i mieli poczucie, że wnętrze jest przytulne i ciepłe. W wyposażeniu jednostek mieszkalnych znalazły się m.in.: TV, Wi-Fi, szafki, pełnowymiarowa kuchnia oraz rozkładana sofa. Ponadto zależało nam stworzeniu przestrzeni wspólnych, które będą jednocześnie miejscem do spotkań, do pracy oraz interakcji z sąsiadami. Wartością dodaną tej inwestycji jest na pewno lokalizacja. Warszawska Praga to tętniąca życiem dzielnica, która przyciąga coraz więcej młodych ludzi - mówi Margarethe van der Vorm, Director International Investments w Van der Vorm Vastgoed Groep.

Według standardów PRS

Do współpracy przy wykończeniu i wyposażeniu mieszkań firma zaprosiła pracownię projektową Decoroom – lidera w aranżacji wnętrz PRS w Polsce, który posiada wieloletnie doświadczenie w urządzaniu lokali na wynajem.

- Inwestycje przeznaczone na wynajem wymagają odpowiedniego podejścia projektowego, dzięki któremu przestrzeń mieszkalna będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb użytkownika, a zarazem obniży koszty i pozytywnie wpłynie na wizerunek inwestora. Zespół naszych ekspertów wspiera podmioty instytucjonalne w stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni dla przyszłych najemców. Działamy kompleksowo począwszy od etapu projektowego, przez logistykę i dostawy aż po wykończenie jednostek mieszkalnych oraz części wspólnych budynków. Zajmujemy się również realizacją zabudowy meblowej, która powstaje w profesjonalnej stolarni Decoroom - podkreśla Jakub Bartos, dyrektor zarządzający Decoroom.

Koncepcja holenderskiego inwestora przewidywała aranżację wszystkich mieszkań w stylu industrialnym połączonym z elementami skandynawskimi. Całość miała zostać przełamana ciekawymi elementami pop-artu na ścianach i kolorowymi sufitami. W wyniku współpracy obu firm jako pierwsze powstało mieszkanie pokazowe, w którym na ścianie w salonie pojawiła się tapeta imitująca beton, do której dobrano bardzo jasną podłogę, zaś sufit pomalowano na subtelny, pastelowy kolor. Ten ostatni przechodzi w kolorystykę zabudowy kuchennej, tworząc spójną stylistycznie, a przy tym niebanalną całość. W celu przełamania koloru zabudowy kuchennej użyto jasnej drewnopodobnej płyty, która zdobi fronty szafek górnych, ale też zabezpiecza ścianę nad blatem roboczym.

- Dla inwestora kluczowe jest, aby realizacja inwestycji przebiegła sprawnie, a dobrane materiały i funkcjonalności mieściły się w ustalonym budżecie. Doceniamy to, że pracownia Decoroom zaadaptowała projekt w taki sposób, aby spełniał on nasze wymagania w tym zakresie. Doświadczenie w sektorze PRS miało tu duże znaczenie. Ogromną zaletą tej współpracy było stworzenie mieszkania pokazowego, które pozwoliło inwestorowi na weryfikację produktu na samym początku procesu projektowego, co z perspektywy operatora daje przewagę w zakresie działań przednajmowych - dodaje Robert Watkins, Hamilton May Group CEO.

Hamilton Group pełni rolę doradcy i operatora projektu przy Al. Solidarności, prowadząc działania przednajmowe i pozyskując najemców na zlecenie inwestora.

Zaprojektowane na wynajem

Samo wyposażenie salonu, podobnie jak całego mieszkania, utrzymane jest w uniwersalnej palecie szarości i bieli, które przełamują kolorowe akcenty. Stąd w części wypoczynkowej wygodną szarą sofę uzupełnia pomarańczowy fotel. Ten sam przygaszony odcień pomarańczu odnajdziemy w sypialni, której wystrój to pop-artowska gra kolorów. Zaakcentowana mieszkanką barw i struktur przestrzeń sprzyja wypoczynkowi, a pojemna zabudowa szaf zapewnia wystarczająco miejsca do przechowywania.

- Poza efektownym wyglądem, mieszkanie zgodnie z wymogami aranżacyjnymi wnętrz przeznaczonych na wynajem instytucjonalny, jest funkcjonalne i komfortowe. Urządzona według zasad ergonomii kuchnia jest w pełni wyposażona, mając w swoim zapleczu pralkę, zmywarkę, lodówkę w zabudowie i piekarnik. Także łazienka jest odpowiednio zagospodarowana. Przestronny prysznic, umywalka z szafką oraz WC z zabudowie spełniają wszystkie warunki komfortowego i bezpiecznego użytkowania.
Projekt mieszkania na wynajem musi uwzględniać zarówno walory praktyczne, jak również ich formę dekoracyjno-wizualną. Bardzo istotna jest przemyślana koncepcja każdego pomieszczenia, aby zastosowane w nim materiały współgrały z funkcją, którą ma pełnić w procesie użytkowania. Nie możemy jednak zapomnieć o spójności – całość musi ze sobą współgrać, tak aby była funkcjonalna, a zarazem atrakcyjna dla oka – mówi Agata Mika, architekt wnętrz Decoroom, odpowiedzialna za projekt wnętrz przy Al. Solidarności.

Więcej o rynku mieszkań na wynajem można przeczytać w „Przewodniku po PRS” opracowanym przez ThinkCo we współpracy z firmą Decoroom. Publikacja stanowi kompendium wiedzy o planowaniu i projektowaniu budynków na wynajem. Wyjaśnia krok po kroku wszystkie etapy realizacji – od początkowej fazy planowania inwestycji, poprzez najważniejsze aspekty projektowe, realizację i wyposażenie wnętrz, po operacyjne zarządzanie inwestycją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych