Zrewitalizowana kamienica w Łodzi - teraz miejsce dziennego pobytu dla seniorów

W Łodzi powstał nowy, największy w mieście – dom dziennego pobytu dla seniorów dla 70 podopiecznych, którzy mogą uczęszczać m.in. na warsztaty rękodzieła i muzykoterapii, gimnastyki prozdrowotnej, spotkania edukacyjne i artystyczne, a także na lekcje angielskiego.

Autor: PAP 15 października 2021 15:59

Nowe miejsce aktywności dla starszych mieszkańców Łodzi powstało w zrewitalizowanym czterokondygnacyjnym budynku w podwórku kamienicy przy ul. Sienkiewicza 79 w centrum miasta. Do dyspozycji seniorów oddano blisko 730 mkw., co oznacza największą przestrzeń ze wszystkich takich placówek w Łodzi.

"Dom dziennego pobytu to miejsce, które pomaga zorganizować i wypełnić dzień osobom, które zaprzestały już aktywności zawodowej. To miejsce zarówno dla tych, których nadal rozpiera energia do działania, jak i dla tych, którzy tej energii poszukują. Jestem przekonana, że w nowo otwartym domu dziennego pobytu wszyscy seniorzy znajdą mnóstwo pozytywnej energii" - zaznaczyła zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Łodzi Elżbieta Jaszczak.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do dyspozycji seniorów są wszystkie piętra zrewitalizowanej kamienicy. Na parterze zorganizowano pokój aktywności fizycznej, z fotelami do masażu i rowerkami treningowymi oraz salę klubowa z pianinem. Na I piętrze znajduje się przestronna jadalnia. Na II piętrze - w pełni wyposażona, nowoczesna kuchnia oraz pomieszczenia magazynowe na przechowywanie żywności. Na najwyższej kondygnacji są sala odpoczynku z leżankami, regałami wypełnionymi książkami i z widokiem m.in. na OFF Piotrkowska, a także sala komputerowa i taras.

Uzupełnieniem jest patio wypełnione zielenią, kwiatami i ławeczkami, na których można spędzać czas przy ładnej pogodzie. Docelowo, z drugiej strony budynku, ma powstać jeszcze ogród - kolejne miejsce dla seniorów do przebywania na zewnątrz.

Nowy dom dziennego pobytu jest przeznaczony dla 70 podopiecznych. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 mają odbywać się w nim m.in. warsztaty rękodzieła i muzykoterapii, zajęcia gimnastyki prozdrowotnej, wykłady oraz spotkania edukacyjne i artystyczne, spotkania oraz konsultacje z ekspertami różnych branż (m.in. dietetykiem, psychologiem, gerontologiem i rehabilitantem), wieczorki taneczne oraz lektorat z j. angielskiego. W najbliższym czasie realizacja wszystkich zajęć zależy od sytuacji epidemicznej.

"Pierwsze tygodnie w nowym miejscu poświęcimy w dużej mierze na wzajemną integrację seniorów, którzy do tej pory korzystali z dwóch różnych lokalizacji. To scalenie przebiega doskonale m.in. podczas zajęć z muzykoterapii, w trakcie których dwa zupełnie oddzielne do tej pory chóry ćwiczą wspólnie, by niebawem tworzyć już jeden zespół" - wyjaśniła dyrektor placówki Wioleta Guderska.

Seniorzy korzystający na co dzień z nowej placówki mają od 53 do 96 lat i pochodzą ze wszystkich dzielnic Łodzi. Najstarszą seniorką jest 96-letnia pani Krystyna, a najstarszym seniorem - 89-letni pan Zbigniew.

Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiego MOPS Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak, w nowej placówce są jeszcze wolne miejsca.

"Mile widziani są seniorzy z całej Łodzi spragnieni kontaktów towarzyskich z rówieśnikami i nie tylko. Chętni mogą odwiedzić placówkę osobiście w godzinach jej funkcjonowania i od razu poznać jej klimat lub skontaktować się telefonicznie z MOPS pod numerami telefonów: (42) 684-44-81 lub (42) 684-54-47. Każdy senior z domu dziennego pobytu przy ul. Sienkiewicza ponosi jedynie koszty wyżywienia w wysokości 11 zł za każdy dzień. W cenie jest dwudaniowy obiad oraz śniadanie i kolacja" - przekazała.

W Łodzi działa 19 domów dziennego pobytu przeznaczonych dla seniorów (17 publicznych i 2 niepubliczne). MOPS w Łodzi prowadzi w mieście 17 domów dziennego pobytu dla seniorów. Dysponują one łącznie 780 miejscami. Dodatkowo instytucja prowadzi jeszcze dwa domy dla osób z niepełnosprawnościami, w których jest w sumie 100 miejsc.

Ponadto dwa domy prowadzi - na zlecenie miasta - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich łącznie 95 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich domów dziennego pobytu skorzystało w sposób rotacyjny w sumie nieco ponad tysiąc osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych