Będzie rządowe wsparcie do zimowego ogrzewania

Projekt ustawy z mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się źródłami ciepła innymi niż węgiel ma być gotowy do czwartku - poinformował Mateusz Morawiecki. Premier zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie przepisów, które obok wzrostu cen surowców będą starały się uwzględniać inne zmienne.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 02 sierpnia 2022 17:02

  • Rada Ministrów pracuje nad ustawą z mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się inaczej niż węglem.
  • Przepis ma być gotowy do czwartku.
  • Szacowany koszt ustawy dla budżetu państwa to ok. 10-12 mld zł.

Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Mechanizm, nad którym na posiedzeniu rządu zastanawiała się Rada Ministrów, ma możliwie dokładnie stopniu odzwierciedlać te zwyżki.

Premier zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie stosownych przepisów, w tym mechanizmu, który będzie się starał uwzględniać kilka zmiennych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do czwartku ustawa ma znaleźć ostateczny kształt. Premier dodał, że szacowany koszt, jaki z tego tytułu miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.

Rada Ministrów dyskutowała np. mechanizm obniżenia VAT na nośniki ciepła. - Chcemy do tego tematu podejść w sposób sprawiedliwy. Ale jeśli obniżymy VAT na wszystkie paliwa, to możemy w różny sposób potraktować różne gospodarstwa - zaznaczył szef rządu.

Zdaniem premiera jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe.

- Dużą część podwyżki muszą pokryć firmy energetyczne, tak aby wpływ na gospodarstwa domowe był jak najmniejszy - oświadczył premier Morawiecki. - Kryzysem musimy się podzielić przede wszystkim z firmami - dodał premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych