Biznes w mieszkaniu kontra wspólnota

Z jakimi problemami mogą mierzyć się inwestorzy planujący biznes w mieszkaniu pokazuje historia zmagań niedoszłych właścicieli gabinetu dentystycznego, mającego powstać w budynku wspólnoty mieszkaniowej.

Autor: infodent24.pl 22 czerwca 2017 09:53

Trzech inwestorów chciało uruchomić w budynku mieszkalnym gabinet dentystyczny. W tym celu kupili mieszkanie na parterze. Wiedzeni przezornością poprosili poprzedniego właściciela lokalu mieszkalnego o zwrócenie się z prośbą do członków wspólnoty mieszkaniowej, a więc właścicieli pozostałych mieszkań, aby ci wyrazili wstępną zgodę na funkcjonowanie „dentysty” w ich najbliższym sąsiedztwie.

Formuła dokumentu była dość dziwna, a mianowicie chodziło o „pytanie na wyrażenie zgody”. Efekt starań o przychylność mieszkańców był taki, że połowa odpowiedziała „na tak”, połowa była przeciwnego zdania. Biorąc uzyskany wynik za dobra monetę trójka inwestorów zdecydowała się na zakup mieszkania, w którym miał powstać gabinet stomatologiczny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okazało się, że z przebudową lokalu na potrzeby gabinetu stomatologicznego wiąże się konieczność wykonania w częściach wspólnych budynku, prac polegających na:
- poprowadzeniu odpływu wodnokanalizacyjnego od urządzeń sanitarnych w korytarzu piwnicznym i włączeniu go do wspólnego pionu;
- wykuciu otworu w ścianie szczytowej budynku o wiarach 30 x 30 cm i zamontowaniu kratki wentylacyjnej;
- wymianie zabezpieczeń dla przyszłego gabinetu stomatologicznego w tablicy głównej budynku z 4 KW na 12 KW.

Inwestorzy zwrócili się do zarządcy nieruchomości z prośbą o wyrażenie zgody przez wspólnotę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania mieszkania.

Za wyrażeniem zgody oddali głos właściciele posiadający 166/1000 udziałów, przeciwko zagłosowali właściciele mający 570/1000 udziałów. Mieszkańcy byli nieugięci wobec argumentów trójki współlokatorów.

Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że nie można uznać, aby odmowa wyrażenia zgody na wykonanie prac w części wspólnych nieruchomości, uniemożliwiająca powodom korzystanie z lokalu w sposób przez nich zamierzony i zgodny z zasadami współżycia społecznego oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oparta była na przesłankach racjonalnych, zasługujących na uwzględnienie.Ingerencja w części wspólne nieruchomości jest niewielka i daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Uchwała, odmawiająca wyrażenia zgody na wykonanie prac adaptacyjnych, naruszała - zdaniem sądu - interes powodów jako właścicieli lokalu. Uchwałę sąd uchylił.

Wyrok ten w całości zaskarżyła wspólnota mieszkaniowa.

Okazuje się, że Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny stanął po stronie wspólnoty.

Przeczytaj cały artykuł

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych