Deweloperzy będą musieli budować na osiedlach punkty ładowania aut elektrycznych

Resort budownictwa znowelizuje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie tak, aby przy nowych budynkach wielorodzinnych powstawały punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Autor: HouseMarket.pl 03 października 2016 09:56

Według pakietu energetyczno-klimatycznego przyjętego przez Parlament Europejski 17 grudnia 2008 roku mają być wdrażane sukcesywnie nowe normy emisji CO2 z samochodów. Postęp technologiczny ma sprzyjać obniżaniu ilości emisji CO2 na kilometr przeciętnego poziomu wynikającego z eksploatacji samochodów.

Jak informuje wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, ministerstwo budownictwa pracuje nad wdrożeniem dyrektywy w ramach nieformalnego międzyresortowego zespołu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obecnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa procedowany jest projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Swoim zakresem obejmuje m.in. regulacje dostosowujące parkingi zlokalizowane przy nowo wznoszonych wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz w ich garażach podziemnych do możliwości wyposażenia ich w punkty ładowania pojazdów elektrycznych – tłumaczy wiceminister Kazimierz Smoliński.

Z uwagi na fakt, że rynek elektromobilności w Polsce jest słabo rozwinięty, planuje się, aby takie wymaganie na razie dotyczyło tylko miejscowości gęsto zaludnionych.

- Patrząc na rozwój rynku elektromobilności wydaje się, że niezbędne jest wyprzedzanie przepisami prawa zjawisk, które nastąpią niebawem. Wyposażenie infrastruktury w odpowiednie narzędzia do możliwości ładowania takich pojazdów zapewne zachęci potencjalnych nabywców do zakupu elektrycznych samochodów – tłumaczy wiceminister.

W nowelizacji rozporządzenia został wprowadzony przepis przejściowy wskazujący, że wymagania te wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

- Zatem rynek będzie miał czas na dostosowanie się do wymogów w tym zakresie. Obecnie trwają prace związane z analizą uwag zgłoszonych podczas konsultacji publicznych. W najbliższym czasie planowane jest skierowanie projektu do uzgodnień międzyresortowych – wyjaśnia Kazimierz Smoliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych