Do audytu reprywatyzacji zgłosił się fałszerz

Audyt reprywatyzacji w Warszawie zamienia się w tragifarsę – podkreśla „Gazeta Wyborcza” na swoich stołecznych stronach.

Autor: PAP 09 grudnia 2016 09:13

Jak pisze „GW”, po unieważnieniu pierwszego przetargu na audyt reprywatyzacji, w drugim najtańszą ofertę złożyła fundacja założona przez człowieka, który ma za sobą karierę pełną oszustw niczym z filmu „Konsul”.

W warunkach przetargu zapisano, że audyt ma zostać przeprowadzony w trzy miesiące – czytamy w gazecie. „Jak pisaliśmy, wpłynęły dwie oferty. Kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy spółka komandytowa zadeklarowała, że przeprowadzi audyt w trzy miesiące za 861 tys. zł. Tańszą ofertę złożyła Fundacja Ochrony Żydowskiego Dziedzictwa Intelektualnego i Gospodarczego Jekke z ul. Nowogrodzkiej. Zadeklarowała, że na ocenę 26 lat reprywatyzacji w Warszawie wystarczy jej zaledwie miesiąc. Jest gotowa zrobić to za 780 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak czytamy, założycielem Fundacji jest Noah Rosenkrantz. Urodził się jako Mariusz K. Był sędzią, w 2001 r. wytoczono mu sprawę dyscyplinarną. Udowodniono mu, że pobierał pieniądze na delegacje, których nie było (3,3 tys. zł).

Kupił też od szwagra lodówkę za 1,6 tys. zł – na rachunek sądu. Choć zwrócił pieniądze wyrok był surowy – wydalenie z zawodu. Później odkrył żydowskie korzenie, dostał obywatelstwo Izraela i zmienił nazwisko na Noah Rosenkrantz. Na domowym komputerze spreparował dyplom Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Na tej podstawie został wykładowcą w pięciu prywatnych szkołach wyższych.

Został zatrzymany w 2013 r. W prokuraturze przyznał się do fałszowania dyplomów.

Gazeta napisała, że zdaniem jednego z urzędników ratusza oferta fundacji od początku wyglądała na wadliwą. - Na sto procent byśmy ją odrzucili, nawet bez wiadomości o dziwnej karierze założyciela fundacji – powiedział urzędnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych