E-faktury w transakcjach VAT będą obowiązkowe

Wiele wskazuje na to, że Unia przystanie na wniosek Polski i fakultatywny obecnie KSeF stanie się powszechny. Fiskus na to liczy, bo wtedy łatwiej będzie mu ścigać oszustów VAT - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Autor: Pap 12 kwietnia 2022 09:48

Jak przypomina gazeta, "potrzebna jest jeszcze tylko akceptacja Rady Unii Europejskiej - co może nastąpić w ciągu kilku tygodni - i Ministerstwo Finansów (MF) będzie mogło przystąpić do wdrażania powszechnego obowiązkowego stosowania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych (e-faktur)". "Zgoda Komisji Europejskiej (KE) na to już jest. Rząd zakłada, że obligatoryjne e-fakturowanie miałoby wejść w życie w kwietniu 2023 r." - podaje.

Dziennik podkreśla, że "od tego roku wystawianie przez podatników i odbieranie faktur ustrukturyzowanych jest w Polsce dobrowolne". "Procesy te są prostsze od tradycyjnego fakturowania (czyli na papierze i elektronicznie), a przeprowadza się je z wykorzystaniem platformy Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Faktury te są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów (MF) wzorem w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Nie trafiają bezpośrednio do odbiorcy, lecz przesłane do centralnej bazy pojawiają się w systemie, z którego kontrahent może je pobrać. Dostęp wymaga uwierzytelnienia uprawnionych do tego podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego - bezpośrednio w KSeF" - informuje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak czytamy, "MF wyjaśnia, że przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi, którzy nie mają wspomnianej pieczęci, mogą wejść do KSeF po złożeniu do urzędu skarbowego zawiadomienia (ZAW-FA) o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z KSeF". "W ten sposób wyznaczają swoich reprezentantów do zarządzania uprawnieniami elektronicznie w systemie" - dodano w artykule. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych