Frankowicze kontra bank

Do 2 listopada Sąd Apelacyjny w Łodzi odroczył ogłoszenie wyroku w procesie przeciwko Getin Noble Bankowi, jaki wytoczyły mu matka i córka. Kilka lat temu kobiety wzięły w tym banku kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego i domagają się zwrotu ponad 150 tys. zł.

Autor: PAP 26 października 2016 11:24

Matka i córka wzięły wspólnie kredyt hipoteczny w 2007 roku. Jak powiedział reprezentujący je radca prawny i pełnomocnik Mariusz Korpalski, w pewnym momencie zauważyły, że raty rosną w zupełnie nieprzewidywalny sposób.

- Zaczęły się zastanawiać, skąd te kwoty. Okazało się, że bank ustalał je sam, dowolnie, bez żadnych odniesień do kursu NBP czy jakiś kursów rynkowych. Po prostu informował co miesiąc, ile trzeba zapłacić – mówił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwrócił uwagę, że w pewnym momencie podpisano dwa aneksy do umowy, które miały zaradzić temu wzrostowi kursów. Zgodnie z poradą doradców bankowych był to aneks przewidujący spłatę według średniego kursu NBP oraz aneks umożliwiający spłatę bezpośrednio we frankach szwajcarskich.

- Problem z tymi aneksami jest taki, że one dotyczą tylko kursu spłaty. Natomiast to, po jakim kursie cała kwota jest indeksowana, w harmonogramie spłat dalej pozostaje nieuzgodniona. Na to zwracał też uwagę rzecznik finansowy, który się w tej sprawie wypowiedział – wyjaśnił Korpalski.

Kobiety żądają od banku kwoty ponad 150 tys. zł, którą ich zdaniem nadpłaciły na poczet udzielonego im kredytu. Według nich bank stosował w umowach kredytowych klauzule abuzywne (niedozwolone).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych