Gdańsk: 6 notariuszy oskarżonych w sprawie gangu lichwiarzy

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku kolejny już akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową. Na ławie oskarżonych zasiądzie 18 oskarżonych, w tym 6 notariuszy.

Autor: PAP 10 stycznia 2022 15:25

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz, oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 145 przestępstw na szkodę 63 pokrzywdzonych.

"Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości wartych od 70 tys. do 300 tys. złotych o łącznej o wartości prawie 6 milionów złotych" - dodała Muklewicz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oskarżonym zarzucono również działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Sześciu notariuszy oskarżono o niedopełnienia obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledczy ustalili, że oskarżeni, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wyszukiwali osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone mieszkania. Oferowali im pożyczki pod zastaw mieszkań i domów. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego.

"W akcie tym zawierano niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia, których skutkiem była utarta przez pokrzywdzonych swoich nieruchomości. Pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżane nawet o połowę" - tłumaczyła prokurator Muklewicz.

Wśród oskarżonych znaleźli się również notariusze, którzy do aktów notarialnych wprowadzali niekorzystne i niezrozumiałe dla pokrzywdzonych zapisy, w tym ułatwiające przejęcie nieruchomości. Notariusze nie udzielali też pokrzywdzonym stronom umów niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności notarialnych i ich skutków. Według śledczych, w ten sposób nie dopełniali ciążących na nich na mocy ustawy Prawo o notariacie obowiązków sporządzenia aktu notarialnego w sposób rzetelny.

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa dotyczącego tzw. lichwy mieszkaniowej. W jego toku połączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących ponad 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków.

W sprawie przesłuchiwani zostali liczni pokrzywdzeni i świadkowie, badane były zapisy ksiąg wieczystych, prowadzono także analizę akt postępowań cywilnych i komorniczych. Zarzuty usłyszało 45 podejrzanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych