Gdańsk: kolejni oskarżeni w sprawie tzw. lichwy mieszkaniowej

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową. Objęto nim 2 oskarżonych, którym zarzucono popełnienie łącznie 27 przestępstw na szkodę 22 pokrzywdzonych.

Autor: pap 06 lipca 2022 09:02

  • Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, dotyczącego tzw. lichwy mieszkaniowej.
  • Śledztwo objęło, ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju.
  • Analizie poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących ponad 1000 nieruchomości.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz powiedziała PAP, że zarzuty aktu oskarżenia dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 100 tys. złotych do 320 tys. złotych - łącznie o wartości 3,2 mln złotych. "Oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienie sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu" - dodała Muklewicz.

Jak ustaliła prokuratura, oskarżeni działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wyszukiwali osoby nieporadne, będące w trudnym położeniu i mające zadłużone mieszkania. "W tym celu oskarżeni przeszukiwali w instytucjach publicznych w tym np. w urzędach miasta, ogłoszenia o zaplanowanych licytacjach nieruchomości i następnie kontaktowali się z osobami, wobec których licytacja została skierowana. Przedstawiając ofertę zapewniali, że pomogą im zaciągnąć prywatną pożyczkę, spłacą wcześniejsze zadłużenia, a także +wyczyszczą+ historię w BIK, co umożliwi pokrzywdzonym zawarcie kredytu w banku" - tłumaczyła prokurator Muklewicz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pożyczki oferowane były pod zastaw mieszkań i domów. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego. W akcie tym zawierano niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia, których skutkiem była utarta przez pokrzywdzonych swoich nieruchomości. Pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżane nawet o połowę.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, dotyczącego tzw. lichwy mieszkaniowej. W jego toku, połączono celem prowadzenia jednego śledztwa, ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących ponad 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków.

W sprawie przesłuchiwani zostali liczni pokrzywdzeni i świadkowie, badane były zapisy ksiąg wieczystych, prowadzono także analizę akt postępowań cywilnych, komorniczych. Zarzuty usłyszało 52 podejrzanych.

Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym, szóstym aktem skierowanym w tej sprawie do sądu. Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko 41 podejrzanym. Zarzucono im popełnienie łącznie ponad 420 przestępstw na szkodę ponad 250 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości warte ponad 33 miliony złotych. Wśród oskarżonych są też notariusze, którym zarzucono popełnienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przestępstw niedopełnienia obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych, czym ułatwiali przejęcie nieruchomości.

Niezależnie od prowadzonego śledztwa gdańscy prokuratorzy podejmują działania cywilnoprawne na rzecz osób pokrzywdzonych, które wskutek oszukańczego procederu utraciły swoje nieruchomości. Ich wynikiem są orzeczenia o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości, wyroki stwierdzające nieważność zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto prokuratorzy występują do Sądu z wnioskami o wpis ostrzeżenia do ksiąg wieczystych o toczącym się postępowaniu przygotowawczym, z pozwami o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych. W Prokuraturach Okręgowych podległych Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarejestrowano łącznie ponad 180 spraw cywilnych z ww. kategorii. W znacznej części z nich zapadły już wyroki uwzględniające powództwo prokuratora.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych