Inwestorska biblia ukróci dziką urbanizację

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt gruntownej reformy prawa inwestycyjnego pod nazwą Kodeks urbanistyczno-budowlany. Zastąpi on co najmniej 70 ustaw i rozporządzeń – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Autor: PAP 05 października 2016 09:19

- Dziewięć lat temu premier Donald Tusk obiecał radykalną deregulację w budownictwie. W 2008 r. powołano Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, rozwiązaną dopiero po wygranych przez PiS wyborach przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka – przypomina gazeta.

Prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym nie zostały jednak zarzucone przez resort. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się właśnie projekt tej inwestorskiej biblii.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W projekcie bez wątpienia jest wiele dobrych rozwiązań, ale mam wątpliwości, czy będzie prościej, łatwiej i czytelniej - ocenił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Ryszard Kowalski szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Większość z nich ma zahamować dzikie rozlewanie się miast. Na obszarach nowej urbanizacji będzie można budować wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Równocześnie gmina zobowiązałaby się do budowy dróg, infrastruktury technicznej (woda, kanalizacja) i społecznej (szkoły czy przedszkola).

Kodeks ma też umożliwiać uchwalanie planów na wniosek inwestorów, którzy zobowiązywaliby się do wybudowania infrastruktury i bezpłatnego przekazania jej gminie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych